REKLAMA

Katastrofa smoleńska, Andrzej Duda: Polskie państwo uczyni wszystko, aby wyjaśnić sprawę katastrofy

  • Autor: PAP/AT
  • 10 kwietnia 2017 09:49
Katastrofa smoleńska, Andrzej Duda: Polskie państwo uczyni wszystko, aby wyjaśnić sprawę katastrofy To nie było byle wydarzenie, to nie był jakiś tam wypadek - to była katastrofa - powiedział prezydent o katastrofie smoleńskiej (Andrzej Duda, fot.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski/KPRP)

To, co przez lata działo się wokół katastrofy smoleńskiej, do dzisiaj trudno jest zrozumieć: dlaczego to nastąpiło, dlaczego nie ma chociażby protokołów, notatek z podstawowych wydarzeń, które wtedy miały miejsce - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

• Andrzej Duda ocenił, że "to, co się działo przez lata" w sprawie katastrofy - "cała postawa w związku ze śledztwem, początek, oddanie sprawy w ręce rosyjskie - do dzisiaj trudno jest to zrozumieć.

• To nie było byle wydarzenie, to nie był jakiś tam wypadek - to była katastrofa, w której, będąc na służbie, zginęła elita polskiego świata polityki i polskiego życia publicznego - dodał.

• Czekam spokojnie na wyjaśnienie tej sprawy - mówi prezydent.

Prezydent był pytany przez dziennikarzy podczas porannych uroczystości z okazji siódmej rocznicy katastrofy smoleńskiej w Krakowie, czy jesteśmy obecnie bliżej wyjaśnienia przyczyn tego, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r.

"Ja mam przede wszystkim takie oczekiwanie od samego początku, od dnia, w którym to się zdarzyło, od tego 10 kwietnia 2010 roku, że polskie państwo uczyni wszystko, aby tę sprawę wyjaśnić, żeby dociec tego, dlaczego i w jaki sposób zginęło, po pierwsze, mnóstwo Polaków (...), po drugie, wielkich osób polskiego życia publicznego, polskiego życia politycznego, wykonując swoje państwowe obowiązki" - mówił.

Czytaj też: Komorowski: Z katastrofą i jej skutkami dałoby się żyć w normalnym państwie

Duda ocenił, że "to, co się działo przez lata" w sprawie katastrofy - "cała postawa w związku ze śledztwem, początek, oddanie sprawy w ręce rosyjskie - do dzisiaj trudno jest to zrozumieć, dlaczego to nastąpiło, dlaczego nie ma chociażby protokołów, notatek z podstawowych wydarzeń, które wtedy miały miejsce".

Prezydent Andrzej Duda, w 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej, uczestniczył w modlitwie przy grobie Pary Prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w krypcie katedry na Wawelu (fot.prezydent.pl/Grzegorz Jakubowski/KPRP)

Wskazał, że brakuje m.in. "notatek z podstawowych rozmów, które wtedy były prowadzone pomiędzy czołowymi politykami". "To jest coś, czego nie sposób zaakceptować, i to jest na pewno coś, co powinno być badane i co powinno być ustalane, natomiast nie przy wigilijnym stole, w domach Polaków, tylko po prostu są właściwe organy państwa: są służby, jest prokuratura, są biegli i to oni się tymi sprawami powinni zajmować; powinni się byli nimi zajmować rzetelnie od samego początku" - dodał prezydent.

"To nie było byle wydarzenie, to nie był jakiś tam wypadek - to była katastrofa, w której, będąc na służbie, zginęła elita polskiego świata polityki i polskiego życia publicznego, i obowiązkiem polskiego państwa, absolutnym obowiązkiem polskiego państwa od samego początku, czyli władz państwowych, było czynić wszystko, aby tę sprawę wyjaśnić" - zaznaczył.

Prezydent pytany był również o ocenę prac podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej. "Czekam spokojnie na wyjaśnienie tej sprawy, nie przeszkadzam w tym, nie wtrącam się w to, ponieważ dzisiaj jest prokuratura, która tą sprawą się zajmuje, są służby, które tą sprawą się zajmują i ja po prostu pozwalam działać, czekam na wyniki tych prac" - mówił prezydent.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wróżka 2017-04-10 17:09:06
    Nasuwa się pytanie Państwo Polskie czyli Kto ???? , mnie osobiście jako obywatela tego kraju w ogóle to nie obchodzi, bulwersuje mnie fakt wypłacania jakichkolwiek odszkodowań , rent itp. z pieniędzy podatników, od tego są ubezpieczyciele a jak ktoś skąpił na tym to jego prywatna sprawa.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA