REKLAMA

Katastrofa smoleńska, Macierewicz: Odpowiedzialność strony rosyjskiej i Donalda Tuska przesądzona

  • Autor: PAP/AT
  • 06 marca 2017 12:36
Katastrofa smoleńska, Macierewicz: Odpowiedzialność strony rosyjskiej i Donalda Tuska przesądzona Opinia publiczna otrzyma wkrótce dokładne i całościowe wyjaśnienie mechanizmów, które doprowadziły do katastrofy - zapowiedział szef MON (Antoni Macierewicz, fot.facebook.com)

• Wiemy bardzo dużo o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku - powiedział szef MON Antoni Macierewicz.
• Odpowiedzialność strony rosyjskiej za katastrofę smoleńską oraz odpowiedzialność Donalda Tuska za oddanie postępowania w tej sprawie Rosjanom są przesądzone - oświadczył Macierewicz.

Minister w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" powiedział, że wiemy bardzo dużo o tym, co wydarzyło się 10 kwietnia 2010 r. w Smoleńsku. "Dotychczasowe prace komisji przesądzają w sposób niezbity o odpowiedzialności rosyjskiej za katastrofę smoleńską i o odpowiedzialności Donalda Tuska za oddanie postępowania w tej sprawie Rosjanom" - powiedział Macierewicz.

Dopytywany dodał: "Opinia publiczna otrzyma wkrótce dokładne i całościowe wyjaśnienie mechanizmów, które doprowadziły do katastrofy. Będzie to wyjaśnienie przyczyn technicznych tragedii oraz wskazanie odpowiedzialności za działania i zaniechania w związku ze śledztwem smoleńskim. Tak jak w pierwszej kwestii sprawstwo Rosjan, tak w drugiej - Donalda Tuska są przesądzone".

Czytaj też: Tyle wydała Podkomisja smoleńska na badanie katastrofy smoleńskiej

Zdaniem Macierewicza "opór wobec idei wyjaśnienia tej sprawy powoduje, że część polityków oraz mediów jest gotowa poruszyć niebo i ziemię, by tylko przeszkodzić naszemu dążeniu do prawdy". "Źródłem tej szczególnej niechęci jest prawdopodobnie - bo trudno mi znaleźć inną przyczynę - strach przed prawdą" - ocenił minister.

Macierewicz, pytany o wypowiedź, w której nazwał katastrofę smoleńską jednym z etapów rosyjskiej agresji, oświadczył, że i tak był w tej sprawie bardzo ostrożny. "Każde państwo eksponuje te elementy rosyjskiej agresji, które najbardziej godzą w jego bezpieczeństwo. Dlatego śmierć prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, całej elity polskiej armii i polityki jest tym wydarzeniem, o którym musimy mówić zawsze, gdy jest czyniony bilans rozliczeń między Rosją a Zachodem" - argumentował szef MON.

Czytaj też: NATO zajmie się katastrofą smoleńską?

Macierewicz skrytykował też swoich poprzedników w MON w latach 2011-15 - ministra Tomasza Siemoniaka i wiceministra Czesława Mroczka (obaj PO). "Oskarżam o działanie na szkodę polskiej racji stanu panów Siemoniaka i Mroczka, którzy mianowali i akceptowali byłego funkcjonariusza WSW na stanowisku rektora Akademii Obrony Narodowej, którzy tolerowali korupcję w wojsku, którzy zmniejszyli liczebność polskiej armii w czasach, gdy zagrożenie ze wschodu wzrastało, którzy oskarżali polskich pilotów o tragedię smoleńską, choć musieli wiedzieć, że winę za to ponoszą Rosjanie" - powiedział Macierewicz.

W listopadzie 2015 r., tuż po objęciu stanowiska szefa MON, Macierewicz odwołał rektora-komendanta AON gen. dyw. Bogusława Packa. Generał na początku kariery w wojski służył w Wojskowej Służbie Wewnętrznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • jur 2017-03-06 18:22:46
    Czy ten gosciu cos bierze, czy tez konieczny psychiatra?
  • Mitoman u władzy 2017-03-06 13:31:03
    A dowodów jak nie było tak nie ma. Za to całe stado koleżków się obłowiło za niepracowanie w podkomisji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA