REKLAMA

Katastrofa smoleńska ponownie badana: Podkomisja będzie pracowała w czterech podzespołach

  • Autor: PAP/AT
  • 11 marca 2016 22:23
Katastrofa smoleńska ponownie badana: Podkomisja będzie pracowała w czterech podzespołach Jak powiedział przewodniczący komisji dr Wacław Berczyński, nie wiadomo, kiedy ponownie podkomisja spotka się w pełnym składzie (fot. mon.gov.pl)

• Podkomisja, którą MON powołało do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, zakończyła tygodniowe posiedzenie plenarne.
• Członkowie komisji będą teraz pracowali w ramach czterech podzespołów.

Jak powiedział przewodniczący komisji dr Wacław Berczyński, nie wiadomo, kiedy ponownie podkomisja spotka się w pełnym składzie. "Nie jest jeszcze ustalone plenarne spotkanie. Teraz będą prace w zespołach" - mówił w piątek (11 marca) Berczyński. W poniedziałek (7 marca) w ramach podkomisji wyłoniono cztery podzespoły poświęcone zagadnieniom: awioniki i lotnictwa, konstrukcji, medycyny oraz prawa i dokumentacji.

W pierwszym tygodniu podkomisja skupiła się głównie na pracy z dostępnymi dokumentami - m.in. materiałami Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego (KBWLLP), która do lipca 2011 r. badała katastrofę pod przewodnictwem ówczesnego szefa MSWiA Jerzego Millera, oraz dokumentami prokuratury. Przed inauguracją prac podkomisji jej pierwszy wiceprzewodniczący dr Kazimierz Nowaczyk powiedział, że zgromadzono "tysiące stron" dokumentów oraz materiały wizualne.

"Na razie będziemy przeglądali materiały z komisji ministra Millera, z prokuratury, inne dokumenty rządowe, również dokumentację techniczną samolotu. Po prostu musimy się zorientować, jaki materiał jest dostępny" - powiedział Berczyński.

Poinformował też, że w piątek członkowie podkomisji oglądali w bazie lotniczej w Mińsku Mazowieckim drugi z polskich Tu-154M, bliźniaczy do tego, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem. Jak tłumaczył, chodziło w tym o to, by "skorelować materiał fotograficzny z tym, jak samolot wyglądał przed katastrofą".

Poza pracą z dokumentami oraz wizytą w Mińsku Mazowieckim podkomisja - dodał Berczyński - wysłuchała kilku prezentacji, przygotowanych zarówno przez członków tego gremium, jak i osoby spoza niego. Dopytywany poinformował, że część z tych materiałów była już pokazywana na konferencjach smoleńskich i posiedzeniach parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej, którego szefem był obecny minister obrony.

Pytany, co dalej, Berczyński powiedział, że komisja skupia się na przeglądaniu dokumentów. "To jest dużo pracy i nierozsądne byłoby mówić więcej w momencie, kiedy nie wiemy, jakie są fakty" - zaznaczył. Berczyński przyznał, że nie wie, jak długo może potrwać zapoznawanie się członków podkomisji ze zgromadzonymi materiałami.

Przewodniczący podkomisji podkreślił, że nie będzie ona oceniała ani komisji Millera, ani Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK), który badał katastrofę smoleńską ze strony Rosji, ani prokuratury. "Musimy mieć ich materiały, żeby w ogóle określić, co chcemy dalej robić, czy jaki mamy kierunek badać" - wyjaśnił.

"Jest potrzeba zbadania tej katastrofy bardziej dogłębnie i to jest zadanie tej komisji" - podkreślił.

W poniedziałek Berczyński mówił: "wiemy już w tej chwili, że komisja Millera nie wykorzystała wszystkich materiałów, jakie miała w swojej dyspozycji". "W niejaki sposób dobrała swoje dane tak, żeby pasowały do tego raportu końcowego. Ja nie wiem na pewno, czy taka była idea komisji Millera, natomiast wiem, że nie wszystkie dane, które miała komisja Millera, zostały wykorzystane" - powiedział.

Podkomisja zebrała się na pierwszym posiedzeniu w poniedziałek. Jej 20 członków odebrało nominacje z rąk szefa MON.

MON poinformowało, że przekazało podkomisji dokumenty dotyczące katastrofy smoleńskiej, które dotychczas posiadało - zarówno te, które należały do komisji Millera i zespołu Macieja Laska przy KPRM (przypominał ustalenia komisji Millera), jak i część materiałów prokuratury. Natomiast Nowaczyk w ubiegłym tygodniu wymienił także materiały z kolejnych konferencji smoleńskich oraz z prac parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej.

Minister Macierewicz przed miesiącem uroczyście podpisał dokumenty ws. wznowienia badania katastrofy smoleńskiej oraz powołania i składu podkomisji działającej przy KBWLLP.

Komisja Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, czego konsekwencją było zderzenie samolotu z drzewami, prowadzące do stopniowego niszczenia konstrukcji Tu-154M. Członkowie komisji podkreślali, że ani rejestratory dźwięku, ani parametrów lotu nie potwierdzają tezy o wybuchu na pokładzie samolotu. Ponadto w raporcie wskazano m.in. na błędy rosyjskich kontrolerów z lotniska w Smoleńsku.

Z kolei ostatni, opublikowany w kwietniu 2015 r. raport kierowanego przez Macierewicza zespołu parlamentarnego, zawierał tezę, że prawdopodobną przyczyną katastrofy była seria wybuchów m.in. na lewym skrzydle, w kadłubie i prezydenckiej salonce.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi - 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • życzliwy 2016-03-12 12:00:10
    Powinni od tzw.Katastrofy Smoleńskiej zacząć, pokazać całemu światu metody rządów poprzedników, autorytet ich zniszczyć po tym, za Trybunał Konstytucyjny !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA