REKLAMA

Katastrofa smoleńska, proces Arabskiego: Ma zeznawać Radosław Sikorski

  • Autor: GP/PAP
  • 23 stycznia 2017 15:35
Katastrofa smoleńska, proces Arabskiego: Ma zeznawać Radosław Sikorski Radosław Sikorski w czasie sprawowania obowiązków jako szef MSZ, rok 2013. (fot.:Ministerie van Buitenlandse Zaken/flickr.com/CC BY-SA 2.0)

• Radosław Sikorski ma stanąć przed sądem w Warszawie, jako świadek w procesie Tomasza Arabskiego i innych urzędników Kancelarii Premiera RP Donalda Tuska.
• Sikorski ma się stawić 11 kwietnia br.
• Proces jest inicjatywą z oskarżenia prywatnego części bliskich ofiar katastrofy smoleńskiej.

Wedle informacji portalu "niezależna.pl" w procesie urzędników kancelarii premiera Donalda Tuska ma zeznawać Radosław Sikorski. Toczące się postępowanie dotyczy katastrofy smoleńskiej i możliwego niedopatrzenia obowiązków ze strony urzędników Kancelarii ówczesnego premiera. Sąd prowadzący sprawę to jednostka wymiaru sprawiedliwości w Warszawie.

Sikorski ma pojawić się przed sędziami 11 kwietnia br.

Oskarżeni

Oskarżeni w procesie, z powództwa prywatnego są: Tomasz Arabski (b. szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z lat 2007-2013, b. ambasador w Hiszpanii), dwoje urzędników kancelarii premiera za premierostwa Tuska - Monika B. i Mirosław K. oraz dwoje pracowników ambasady RP w Moskwie - Justyna G. i Grzegorz C.

Oskarżycielami prywatnymi (w liczbie 11 osób) są bliscy zmarłych w Smoleńsku m.in. Anny Walentynowicz, Bożeny Mamontowicz-Łojek, Janusza Kochanowskiego, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

Tło sprawy

Prywatny akt oskarżenia pod koniec 2014 r. złożył ówczesny pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy, mec. Piotr Pszczółkowski (w grudniu 2015 r. Sejm wybrał go na sędziego TK; zastąpili go inni adwokaci). Podstawą aktu oskarżenia jest art. 231 par. 1 Kodeksu karnego, który przewiduje do 3 lat więzienia za niedopełnienie obowiązków funkcjonariusza publicznego.

Żałobnicy pod krzyżem katyńskim w Warszawie, upamiętniajmy śmierć ofiar katastrofy smoleńskiej, źródło: Piotr Drabik, flickr.com, CC BY 2.0

Akt oskarżenia wniesiono po tym, gdy prokuratura umorzyła śledztwo ws. organizacji lotów do Smoleńska. Jeśli prokuratura prawomocnie umarza śledztwo ws. przestępstwa ściganego z oskarżenia publicznego, osoby pokrzywdzone mogą wnieść do sądu tzw. subsydiarny akt oskarżenia. Taka sprawa toczy się jak każdy normalny proces karny, z tą różnicą, że oskarżycielem jest pokrzywdzony, a nie prokurator - gdyż sprawa toczy się z oskarżenia prywatnego, a nie publicznego. W styczniowym posiedzeniu sądu brał udział prokurator, co formalnie nie oznaczało przyłączenia się prokuratury do prywatnego aktu oskarżenia (choć jest to możliwe).

Jak widzi sprawę prokuratura

Prokuratura oceniła, że choć były nieprawidłowości przy organizacji lotów, to nie wystarczają one do postawienia zarzutów. W śledztwie stwierdzono "poważne naruszenie" przepisów, m.in. instrukcji HEAD z 2009 r. przez urzędników KPRM ws. dysponowania wojskowym specjalnym transportem lotniczym.

"Nie miały one bezpośredniego związku z przygotowaniem wizyt z 7 i 10 kwietnia 2010 r., natomiast dotyczyły szeregu czynności podejmowanych w okresie poprzedzającym katastrofę" - napisano w uzasadnieniu umorzenia.

Polegały one m.in. na: niewywiązywaniu się z obowiązku ustalania limitów dysponowania wojskowym transportem lotniczym na potrzeby osób uprawnionych, nierzetelnego prowadzenia ewidencji czy bezpodstawnej odmowy skorzystania z wojskowego specjalnego transportu lotniczego przez podmiot do tego uprawniony. Prokuratura oceniła, że nieprawidłowości nie wywołały skutków co do bezpieczeństwa wizyt prezydenta i premiera; spowodowały zaś jedynie "wzmożone działania innych organów państwa".

Sikorski

Radosław Sikorski był szefem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, gdy w Smoleńsku rozbił się prezydencki samolot TU-154M. Jego bliskie związanie ze sprawą i koordynacja polskiej polityki zagranicznej w tym temacie popchnęły sąd do stwierdzenia, że może mieć wiedzę istotną dla badanej sprawy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA