REKLAMA

Katastrofa smoleńska: Raport ma być gotowy na 10 kwietnia 2018 r.

 • Autor: PAP/AT
 • 16 stycznia 2018 11:20
Katastrofa smoleńska: Raport ma być gotowy na 10 kwietnia 2018 r. Do pewnych rzeczy już nie będziemy mieli powrotu. Chociażby rekonstrukcja wraku - powiedział Jacek Sasin (fot.shutterstock)

Jesteśmy bardzo blisko tego, żeby taki pełny raport dotyczący katastrofy smoleńskiej - na tyle, na ile w tym stanie dowodowym jesteśmy w stanie go stworzyć - był - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

 • Zamierzeniem podkomisji jest, by raport dot. katastrofy smoleńskiej był gotowy na 10 kwietnia - powiedział szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.
 • Dodał jednak, że wciąż są problemy z dostępem do dowodów w tej sprawie i nie wiadomo, czy zaprezentowany raport będzie pełny.
 • Wrak jest cały czas w Rosji. Do pewnych rzeczy już nie będziemy mieli powrotu. Chociażby rekonstrukcja wraku - wyjaśnił.

Pytany, czy po tym, jak Antoni Macierewicz zajmie się podkomisją smoleńską, 10 kwietnia tego roku zostanie ujawniony pełny, niebudzący wątpliwości raport podkomisji, Sasin odparł, "takie jest zamierzenie".

"Takie jest zamierzenie ze strony podkomisji, bo mamy przecież taką zapowiedź. (...) Czy jest możliwe dzisiaj takie stuprocentowe powiedzenie, że wiemy wszystko - tego nie wiem. Sam czekam bardzo z dużym zainteresowaniem, niepokojem pewnym, na ten raport, który powstanie" - powiedział polityk w Radiu Zet.

Dopytywany, skąd ten niepokój, Sasin wskazał, że "w dalszym ciągu są problemy chociażby z dostępem do głównych dowodów w tej sprawie". "Wrak jest cały czas w Rosji.(...) Do pewnych rzeczy już nie będziemy mieli powrotu. Chociażby rekonstrukcja wraku" - zauważył Sasin.

Podkreślił, że nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, czy zaprezentowany 10 kwietnia raport będzie pełny. "Ja nie znam w tej chwili wyników prac tej podkomisji, śledzę te komunikaty, które podkomisja przekazuje i myślę, że jesteśmy bardzo blisko do tego, żeby taki pełny raport - na tyle, na ile w tym stanie dowodowym jesteśmy w stanie go stworzyć - był. Ale, jak mówię, nie jestem w stanie przewidzieć, co w tym raporcie będzie" - podkreślił.

Pytany o to, czy podkomisja zakończy prace 10 kwietnia wraz z pojawieniem się raportu, Sasin odpowiedział, że jego zdaniem "podkomisja powinna zakończyć prace wtedy, kiedy będziemy mieli dostęp do wszystkich dowodów".

Odpowiadając na pytanie o przyszłość Macierewicza po zakończeniu prac podkomisji, Sasin podkreślił, że b. szef MON na razie skupi się na dokończeniu prac podkomisji. "I to jest niezwykle ważne, bo - chcę to bardzo wyraźnie powiedzieć - Antoni Macierewicz jest tym, który jest niezwykle mocno związany i ma wielkie zasługi w tym zakresie, żeby tę sprawę zbadać i wyjaśnić" - powiedział Sasin, dodając, że według niego "na razie to jest ten główny obszar aktywności pana ministra".

"Natomiast, co przyszłość przyniesie, to nie jesteśmy w stanie przewidzieć" - podkreślił.

Powołana w lutym 2016 roku przez ówczesnego szefa MON Antoniego Macierewicza podkomisja do ponownego zbadania katastrofy przedstawiła swoje wnioski 10 kwietnia ub.r. Według podkomisji samolot został rozerwany eksplozjami w kadłubie, centropłacie i skrzydłach, a destrukcja lewego skrzydła rozpoczęła się jeszcze przed przelotem nad brzozą.

W ubiegłym tygodniu podkomisja za jedną z kluczowych konkluzji raportu technicznego uznała stwierdzenie, że lewe skrzydło samolotu zostało zniszczone w wyniku eksplozji wewnętrznej, eksplozja miała kilka źródeł w skrzydle, centropłacie i slocie, a "brzoza nie miała wpływu na pierwotne zniszczenie skrzydła".

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • trotyl 2018-04-10 08:17:04
  Z tym wybuchem to jakaś farsa, śmiech, Maciarewiczowi w głowie się pomieszało od temperatury po wybuchu i mózg mu wyparowałREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA