REKLAMA

Katastrofa w Smoleńsku, Szydło: Będziemy intensywnie domagać się odzyskania wraku Tupolewa

  • Autor: PAP/AT
  • 24 stycznia 2017 11:48
Katastrofa w Smoleńsku, Szydło: Będziemy intensywnie domagać się odzyskania wraku Tupolewa Będziemy domagać się zwrotu wraku polskiego samolotu, najważniejszego dowodu katastrofy smoleńskiej - powiedziała premier (Beata Szydło, fot.twitter.com/PremierRP)

• Jeżeli chodzi o odzyskanie wraku Tupolewa - jest to dla nas niezwykle ważna sprawa - oświadczyła na konferencji prasowej po przeglądzie resortu spraw zagranicznych premier Beata Szydło.
• Przez cały ubiegły rok trwały zabiegi dyplomatyczne ws. odzyskania wraku Tu-154 M i dalej będziemy intensywnie się domagać się jego zwrotu - wyjaśniła premier.

"Jeżeli chodzi o odzyskanie wraku Tupolewa - jest to rzeczywiście dla nas niezwykle ważna sprawa - zabiegi dyplomatyczne trwały przez cały ubiegły rok. Będziemy dalej intensywnie domagać się zwrotu wraku polskiego samolotu, najważniejszego dowodu katastrofy smoleńskiej i też własności polskiego państwa" - powiedziała Szydło.

"Na pewno te działania, które zostały już rozpoczęta będą cały czas kontynuowane" - dodała szefowa rządu.

Minister spraw zagraniczny Witold Waszczykowski powiedział, że dokumenty, które "przejrzał w 2010 r., czyli po katastrofie, do końca 2010 roku i początku 2011 r., nie wskazują, aby poprzednia dyplomacja polska kiedykolwiek podniosła wtedy prośbę o zwrot wraku".

Czytaj też: Sprawa zwrotu wraku Tupolewa powróciła jako ważny temat

"To oznacza, że wtedy straciliśmy szansę, aby ten wrak odzyskać. To wtedy przyjęliśmy błędną koncepcję, błędną interpretację prawną wyjaśniania przyczyn tej katastrofy i to wtedy popełniono fundamentalne błędy, aby wyjaśnić te przyczyny i odzyskać wrak" - powiedział Waszczykowski.

Pytany, czy teraz mamy jakiejkolwiek szanse, szef MSZ odpowiedział: "coraz mniejsze".

23 grudnia ub.r. na dorocznej konferencji prasowej prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że zwrot wraku samolotu, który rozbił się w kwietniu 2010 roku pod Smoleńskiem, nie jest możliwy, dopóki Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej będzie prowadził śledztwo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

  • wdzivny 2017-01-26 20:32:45
    Chodzi głównie o to by komisja post macierewiczowska mogła manipulować przy nim, by uprawdopodobnić wyssane z palca prwady Macierewicza.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA