REKLAMA

Katowicka PO: Gest narodowców nie pozostawia wątpliwości

 • Autor: PAP/JS
 • 27 listopada 2017 20:38
Katowicka PO: Gest narodowców nie pozostawia wątpliwości Uczestnicy sobotniej manifestacji powiesili na atrapach szubienic zdjęcia europosłów PO, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce. (fot.Młodzież Wszechpolska/twitter)

Gest narodowców podczas sobotniej (25 listopada) manifestacji narodowców w Katowicach nie pozostawia wątpliwości, nie zgadzamy się na to – napisał w oświadczeniu szef katowickiej PO Jarosław Makowski. Na najbliższą niedzielę (3 grudnia) zapowiedział manifestację sprzeciwu.

Zapowiedział też, że na najbliższej sesji sejmiku - jako szef klubu radnych PO - będzie szczegółowo pytał wojewódzkiego komendanta policji o podjęte w tej sprawie działania.

Uczestnicy sobotniej manifestacji powiesili na atrapach szubienic zdjęcia europosłów PO, którzy zagłosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego ws. praworządności w Polsce. Katowicka prokuratura nie zdecydowała w poniedziałek, czy rozpocznie śledztwo, czy też umorzy sprawę; zwróciła sprawę policji, która ma przesłuchać świadków.

Jak napisał w  oświadczeniu przewodniczący PO w Katowicach, "w minioną sobotą, w centrum Katowic radykałowie z Młodzieży Wszechpolskiej i ONR na szubienicach powiesili portrety polskich posłów do Parlamentu Europejskiego". "To gest, którego przesłanie nie pozostawia wątpliwości. Nie zgadzamy się na to" - zaakcentował.

Ocenił, że m.in. wobec doświadczeń historii, rolą społeczności miasta i regionu, ludzi podzielających wspólne wartości w życiu społecznym i postrzeganie historii, powinno być "stanowcze i zdecydowane potępienie takich działań w życiu publicznym".

Wyraził przekonanie, że "tego typu incydenty" powinny spotykać się z natychmiastową reakcją policji i służb, "aby jasnym było, że polskie państwo nie daje przyzwolenia na przemoc". "Łamanie prawa nie może być tolerowane" - napisał, zapowiadając skierowanie pytań o działania w tej sprawie do wojewódzkiego komendanta policji na najbliższej (18 grudnia - red) sesji sejmiku.

Zaznaczył też, wobec rozprzestrzeniających się w mediach obrazów z sobotniej manifestacji, że miasto będące stolicą metropolii i jednego z najważniejszych regionów Polski, chcące się rozwijać i przyciągać do siebie ciekawych i kreatywnych ludzi, musi być otwarte i tolerancyjne. Podkreślił, że katowicka Platforma nie chce, aby "było postrzegane przez pryzmat działań radykałów i kojarzone w Polsce i Europie ze skrajnym nacjonalizmem".

Zapowiedział, że katowicka PO w tym samym miejscu w niedzielę o godz. 11. będzie chciała pokazać "zdecydowany sprzeciw wobec działań skrajnych nacjonalistów", wobec "nienawiści, agresji i przemocy". "Wspólnie z Nowoczesną, RAŚ, KOD, SLD, Zielonymi, stowarzyszeniem BoMiasto i stowarzyszeniem Tęczówka zapraszamy, aby pokazać inną: pokojową, otwartą, uśmiechniętą i tolerancyjną twarz Katowic" - napisał Makowski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (16 komentarzy)

 • Madera 2017-11-29 14:55:18
  Super niech wyjdą....zobaczymy ilu mają zwolenników....i co na to wtedy sondaże ?
 • DebileZPo 2017-11-29 07:13:05
  Do Komuna u władzy: najwięcej faszyzmu, rasizmu i homofobii jest właśnie tam zakodziali brukselscy kolaboranci skąd przychodzi najwieksza krytyka. Czyli z kwitnących demokracja krajów jak kolorowa Belgia ciapate Niemcy nie mówiąc już o afrykańskiej Francji.
 • WAŁĘSA-BOLEK! 2017-11-28 23:41:00
  Do Komuna u władzy: Ejj zaKODziały tępy ŁBIE!!!! . Znowu zapomniałeś WZIĄĆ TABLETKĘ i znowu OBRAŻASZ ZACZEPIASZ i wypisujesz BZDURY na porządnych ludzi pójdziesz do IZOLATKI!!!. A teraz masz SKAKAĆ Hop Hop .. Hop Hop ... I zaKODziałe półgłówki SKACZĄ !!! No czyste UBeckie DEBILE bez ROZUMU!!!
 • Komuna u władzy 2017-11-28 15:35:25
  Do pełowskiedziady: tal myślałem że pisuarowe trolle są za dobrym faszyzmem to znaczy za takim kiedy to oni mogą wiesz rodaków. Komuna też tak myślała i tez byli w niej sami patrioci. Zdrajcami są ci którzy zadłuzaja nasz kraj, pozbawiają jej sojuszy, odstraszają inwestorów i zagranicznych turystów, wspierają faszyzm, rasizm, ksenofobię i pchaja kraj w objecia Kremla.
 • pełowskiedziady 2017-11-28 14:01:39
  Do Komuna u władzy: Skończ już peowski trollu z tym faszyzmem. Na marszu była mała grupa prowokatorów i dam głowę że wysłaliście ich tam wy sami żeby było o czym gadać w strasburgu czy brukseli. A jeżeli już zagubieni peowcy nazywają polskich patriotów faszystami to chyba czas aby zdelegalizować ten brukselski ruch finansowany zresztą przez niemieckie fundusze i głośno powiedzieć trzeba tym matołkom że tak. Taki 'faszyzm' polska władza będzie popierać. A zdrajców polski czeka symboliczny los taki jak w katowicach
 • Komuna u władzy 2017-11-28 13:01:57
  Do Miodek: Opozycja stosuje bierny opór. Pisuar daje pierwszeństwo w organizacji marszu faszystom, rasistom i ksenofobom i każe ich ochraniać milicji. Opozycje zamykają za jeden okrzyk który się nie podoba władzy albo plakat "precz z faszyzmem". Czyżby dzisiejsza władza popierała faszyzm?
 • Miodek 2017-11-28 12:48:12
  Podczas każdej manifestacji PO jest przemoc fizyczna nie do zdjęć ale także do osób żywych. Niepozwolenie na wyjście z sejmu,blokowanie wjazdu na Wawel itp zajścia. Spojscie na siebie i swoich zwolenników i przypatrzcie sie tej nienawiści jaka jest wśród Was. Jeszcze nie zdażyło sie żeby bez wyroku kogokolwiek powieszono, ale w tym proteście pokazano symbolicznie jaka kara jest dla zdrajców.
 • Mieszko 2017-11-28 12:45:45
  Bardzo mnie dziwi że jeszcze nie wyszli zobaczyli że gilotyny za małe
 • ... 2017-11-28 12:30:49
  Trzeba pokazać inną: pokojową, otwartą, uśmiechniętą i tolerancyjną twarz ośmiorniczkowego państwa teoretycznego
 • Komuna u władzy 2017-11-28 11:54:18
  Do NaPohybelPo: Gdyby na Adriana założona taką samą stronę, w której się do niego strzela, sprawca nie wymigałby się karą finansową tylko by poszedł do więzienia.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA