REKLAMA

KE kwestionuje polskie przepisy o kolei. MIB już reaguje

  • Autor: PAP
  • 29 kwietnia 2016 17:58
KE kwestionuje polskie przepisy o kolei. MIB już reaguje Interoperacyjność oznacza zdolność systemu kolejowego do zapewnienia bezpiecznego i nieprzerwanego przejazdu pociągów spełniających odpowiednie wymogi (Fot. mat. pras. PKP PLK)

Przepisy, o których wdrożenie zwróciła się w czwartek (28 kwietnia) do Polski Komisja Europejska, zostały wprowadzone do procedowanej obecnie noweli ustawy o transporcie kolejowym - poinformowało w piątek (29 kwietnia) ministerstwo infrastruktury i budownictwa.

Komisja Europejska poinformowała, że zwróciła się do Polski o dostosowanie krajowego prawa do dyrektywy w sprawie interoperacyjności europejskiego systemu kolei. Dodała, że Polska ma dwa miesiące na powiadomienie jej "o wszystkich środkach podjętych w celu zapewnienia pełnego wykonania dyrektywy", w przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Czego domaga się KE?

Ministerstwo infrastruktury i Budownictwa (MIB) poinformowało w piątek (29 kwietnia) że wskazany przez KE aspekt dotyczy niepełnego wdrożenia rozwiązań, które w razie potrzeby gwarantują wykonanie dodatkowych badań pojazdów na sieci kolejowej, w wymaganym dyrektywą terminie 3 miesięcy.

"Przepis ustanawiający ten termin został wdrożony już w polskiej ustawie (art. 23b ust. 8 ustawy o transporcie kolejowym), w ocenie Komisji konieczne jest jednak jego uzupełnienie o dodatkową procedurę zapewniającą jego przestrzeganie, a także określającą zakres tych badań" - wyjaśnił MIB w informacji przesłanej PAP.

Zmiany wprowadzane od razu

Ministerstwo dodało, że mając na uwadze drobny charakter zastrzeżeń Komisji Europejskiej, MIB wprowadziło już odpowiednie zmiany do procedowanej obecnie nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, co - w ocenie resortu - powinno umożliwić zakończenie sprawy po uchwaleniu nowych przepisów.

Interoperacyjność oznacza zdolność systemu kolejowego do zapewnienia bezpiecznego i nieprzerwanego przejazdu pociągów spełniających odpowiednie wymogi. W praktyce pełna interoperacyjność oznaczałaby, że odpowiednio dostosowany tabor może poruszać się po infrastrukturze kolejowej i przemieszczać pomiędzy sieciami kolejowymi różnych krajów bez konieczności zatrzymywania się na granicach czy wymiany lokomotywy lub załogi, a nawet bez potrzeby wykonywania przez maszynistów jakichkolwiek czynności specyficznych dla danej infrastruktury.

Przepisy Unii Europejskiej w sprawie interoperacyjności kolei mają na celu poprawę konkurencyjności sektora kolejowego, na przykład poprzez umożliwienie łatwiejszej wymiany sprzętu kolejowego w całej Europie. Jest to możliwe dzięki technicznej harmonizacji kolei europejskich oraz usuwaniu barier technicznych i administracyjnych, np. poprzez wspólne procedury wydawania zezwoleń w zakresie przekazywania infrastruktury kolejowej do eksploatacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA