REKLAMA

KE otrzymała odpowiedź od Polski w sprawie praworządności

 • Autor: PAP/JS
 • 28 sierpnia 2017 16:19
KE otrzymała odpowiedź od Polski w sprawie praworządności KE zapowiedziała, że będzie teraz z uwagą analizować pismo z Warszawy (fot. Jacek Karczmarz / Wikimedia Commons)

Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała odpowiedzi na wysłane przed miesiącem uzupełniające rekomendacje w procedurze praworządności od Polski - podały służby prasowe KE.

KE zapowiedziała, że będzie teraz z uwagą analizować pismo z Warszawy.

Pismo wysłane z Warszawy do Brukseli liczy 12 stron. Według informacji rząd powołuje się w nim na przykłady rozwiązań dotyczących wymiaru sprawiedliwości w wielu innych państwach członkowskich, m.in. w Hiszpanii, Danii czy Estonii.

Polski rząd podaje też w wątpliwość, czy KE ma uprawnienia do prowadzenia dialogu dotyczącego praworządności oraz czy może badać wymiar sprawiedliwości. "Uwagi wykraczają poza kompetencje KE, bo organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do wyłącznej kompetencji państw członkowskich" - podkreślono w odpowiedzi.

W przygotowanym przez rząd piśmie omówione zostały też cele związane z reformą wymiaru sprawiedliwości ze wskazaniem, że chodzi w niej o usprawnienie systemu, tak by postępowania nie ciągnęły się tak długo, jak obecnie.

W piśmie wytknięto KE, że ta w swoim zaleceniu nie uwzględniła tego, iż dwie z czterech kwestionowanych przez nią ustaw, zostały zawetowane przez głowę państwa. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Rząd zaznaczył, że te dwa akty nie są elementem obowiązującego w Polsce porządku prawnego.

"W swojej odpowiedzi strona polska przedstawiła wyczerpujące wyjaśnienia dotyczące wątpliwości Komisji Europejskiej, mając nadzieję na dalsze prowadzenie dialogu w sposób merytoryczny i pozbawiony elementów politycznych" - podkreślono z kolei w komunikacie polskiego MSZ.

Dodano w nim, że "podejmowane działania legislacyjne, których nadrzędnym celem jest reforma systemu wymiaru sprawiedliwości, są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają narastającym od lat oczekiwaniom społecznym w tym zakresie, dlatego bezpodstawnie budzą wątpliwości Komisji".

MSZ wyraziło nadzieję, że przedstawione w odpowiedzi na zalecenie wyjaśnienia zostaną wnikliwie przeanalizowane przez KE i przyczynią się do usunięcia wszelkich wątpliwości.

Wydane 26 lipca rekomendacje dotyczą czterech uchwalonych ustaw, które - zdaniem KE - mogą zwiększyć systemowe zagrożenie dla praworządności w Polsce. Chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym i ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, które zostały zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, oraz o już obowiązujące prawo o ustroju sądów powszechnych i ustawę o Krajowej Szkole Sądownictwa.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (8 komentarzy)

 • NaPochybelPo 2017-08-29 10:29:36
  Boże świety jaki bełkot. Ile jeszcze minie lat zanim tacy otumanieni idioci jak Na PochybelPis zrozumie że Polska dla unii jest niezbędna jako składnik pomnażania przede wszystkim ich majątku narodowego. Oni sobie u nas stworzyli cieplarniane warunki do realizacji tego celu dzięki przychylności a może głupocie całej PO. Minimalna płaca zaczęła rosnąć dopiero po zmianie władzy. Montownie i spożywcze molochy nie płaciły ŻADNYCH podatków przez lata. Jak juz chyba wszyscy wiedzą oddawaliśmy im narodowe srebra za ułamek wartości. Dotacje dla rolnictwa wzrosły dopiero wówczas kiedy holendrzy i niemcy dostali zgodę na wykup najlepszej polskiej ziemi rolnej w zamian dostajemy netto jakieś 20-25 mld z unijnej kasy. Na budowie infrastruktury zbankrutowały wszystkie polskie firmy a 500+ znaczy nic innego jak zauważenie że Polska to przede wszystkim obywatele.
 • Na pohybel PIS 2017-08-29 09:55:22
  Do NaPochybelPo: Na czysto dostajemy od Unii ponad 80 miliardów Euro rocznie (wpłacamy niecałe 20, dostajemy ponad 100), z tego finansowane są drogi i inna infrastruktura, dopłaty do rolnictwa, małych i średnich przedsiębiorstw, sportu amatorskiego i czystej energii. Gdyby nie ta kasa żylibyśmy tak jak przed wstąpieniem do unii a pensje byłyby jak na Ukrainie. Co do 500+, nikt wcześniej nie rozdawał pieniędzy jak PIS bo to nic innego jak korupcja polityczna. POTZREBUJĄCYM można pomagać w dużo mądrzejszy sposób a każdy kto chce pracować nie musi dostawać wsparcia państwa.
 • NaPochybelPo 2017-08-29 09:23:59
  Skoro propagandziści z peło twierdzą że 500+ finansowane jest z unijnych dotacji to dlaczego nikt z wierchuszki pełowskiej nie wpadł na ten genialny pomysł? Żeby unia nam cokolwiek dała my najpierw musimy im wpłacić taką samą kwotę do wspólnego koszyczka. albo i więcej biorąc pod uwagę w jaki sposób PO sprzedawała im nasze przedsiębiorstwa.
 • Na pohybel PIS 2017-08-29 08:58:35
  Do NaPochybelPo: A Unia wtedy powinna zrobić to samo i zakręcić kurek z kasą od Niemców i Francuzów. Jakby PIS miał budżet o 100 mld € mniejszy, na pewno nie starczy na 500+. Dróg i tak już nie budują.
 • NaPochybelPo 2017-08-29 08:45:41
  Pierdzielą się z tą fikcyjną komisją. Pijany Juncker z tym całym różowym Timmermansem to tacy sami bohaterowie jak Tusk ze swoim paziem Grasiem. Więcej mają za uszami niż cała platforma ze swoimi nagraniami u sowy. Polski msz powinien wysłać im wielkiego fucka i pokazać gest Kozakiewicza. Wystarczyłyby dwie kartki a4
 • Benny Hill omc 2017-08-28 18:49:57
  Do Motloch.: Niech Motłoch siem nie martwi , bo niskie czólko mu się pomarszczy, niech nakryje się skarpetą i siem zdrzemnie
 • Motloch. 2017-08-28 18:17:57
  Do Benny Hill omc: bedziecie zasypiali przy robocie jak was zapedza po opanowaniu wszystkich Urzedow.Motloch.
 • Benny Hill omc 2017-08-28 17:44:29
  Moc odpowiedzi towarzyszowi Junckerowi powinna wynosić 45%. Poniżej nie robi na nim wrażenua , a powyżej - nagle zasypiaREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA