REKLAMA

KE podtrzymuje zastrzeżenia do polskiej ustawy o TK

  • Autor: PAP/JS
  • 01 sierpnia 2016 14:06
KE podtrzymuje zastrzeżenia do polskiej ustawy o TK KE podtrzymuje swe zastrzeżenia do tej ustawy oraz zalecenia w sprawie praworządności (fot. fotolia)

Komisja Europejska przyjmuje do wiadomości, że prezydent RP Andrzej Duda podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, ale podtrzymuje swe zastrzeżenia do tej ustawy oraz zalecenia w sprawie praworządności - oświadczyła rzeczniczka KE.

- Przyjmujemy do wiadomości, że w weekend prezydent Polski podpisał nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. Pozostajemy przy zastrzeżeniach, jakie sformułowano w naszych rekomendacjach (w sprawie praworządności), wydanych 27 lipca - powiedziała Mina Andreewa na konferencji prasowej w Brukseli.

Dodała, że rekomendacje KE oceniają w sposób całościowy sytuację związaną z kryzysem wokół TK w Polsce, także w świetle ustawy o Trybunale z 22 lipca br.

- KE ocenia, że nawet jeśli niektóre wątpliwości zostały rozwiane (przez nowa ustawę - red.), to nie rozwiązano głównych problemów, które zagrażają rządom prawa w Polsce - powiedziała Andreewa. - Zaleciliśmy, by polskie władze zajęły się tymi sprawami w ciągu trzech miesięcy. Jesteśmy nadal gotowi na konstruktywny dialog z polskimi władzami - dodała.

Jak wskazała rzeczniczka, KE zaleciła również, by polskie władze poprosiły Komisję Wenecką Rady Europy o opinię w sprawie nowej ustawy o TK, zanim wejdzie ona w życie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA