REKLAMA

KE przypomina o zaleceniach dla Polski w sprawie publikacji wyroków TK

 • Autor: PAP/JS
 • 12 sierpnia 2016 13:56
KE przypomina o zaleceniach dla Polski w sprawie publikacji wyroków TK KE przypomniała o swych zaleceniach wobec polskich władz, by wyroki Trybunału były publikowane. (fot. fotolia)

• Komisja Europejska oświadczyła, że odnotowała wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowej ustawy dotyczącej TK.
• KE przypomniała o swych zaleceniach wobec polskich władz, by wyroki Trybunału były publikowane.

- Przyjmujemy do wiadomości wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie nowej ustawy dotyczącej tego Trybunału. Od polskich władz zależą teraz dalsze działania i wyciągnięcie wniosków z tego wyroku - powiedziała rzeczniczka KE Annika Breidthardt.

- Przypominamy, że zarówno Komisja Europejska, jak i Komisja Wenecka (Rady Europy - red.), zaleciły publikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego - dodała.

W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że część zapisów ustawy z 22 lipca dotyczącej TK jest niezgodna z konstytucją. Dotyczy to m.in.: zasady badania wniosków w kolejności ich wpływania, możliwości blokowania wyroku pełnego składu przez czterech sędziów nawet przez pół roku, zobowiązania prezesa TK, by dopuścił do orzekania trzech sędziów wybranych przez obecny Sejm, wyłączenia wyroku TK z 9 marca z obowiązku urzędowej publikacji, a także zapisu, że prezes TK "kieruje wniosek" o ogłoszenie wyroku do premiera.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek pytany, czy rząd opublikuje najnowszy wyrok, odparł, że "w tej sprawie nic się nie zmieniło". "Z racji tego, że kolejny raz złamano przepisy, trudno spodziewać się, by w tej materii nastąpiła jakaś zmiana stanowiska. Nie będziemy śladami prezesa TK naruszać prawa" - powiedział Bochenek.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Ania 2016-08-13 18:51:22
  Do PiS Hańba Wstyd!: Dzięki Bogu i PiS że nie kupili złomu którego nawet Francuzi niechcą!!! No i należy INWESTOWAĆ w Polski Przemysł!!! PiS kupił by również Polskie pociągi,a nie jakieś Peirdolino!!! A w Polsce zwalnia się ludzi ,zamyka ZAKŁADY!!! TAK TYLKO MOŻE DZIAŁAĆ TYLKO ANTYPOLSKICH RZĄD PO-PSL-SLD i Nowoczesnej!!!!
 • PiS Hańba Wstyd! 2016-08-13 17:49:14
  Do Jarus: Jak Turcja? Uzbrojenie Polski na granicy śmiechu ,marynarka wojenna pływa na antykach,wycofano się z zakupów od Francji śmigłowców bojowych Karakali celem osłabienia siły ognia Wojska Polskiego ,III wojna światowa pewna, wschodnią cześć Polski oddadzą bez strzału-dawne ziemie Carskie Rosji .
 • Jarus 2016-08-12 14:04:31
  Koniec demokracji bedzie druga Turcja fajnieREKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA