REKLAMA

Kidawa-Błońska i Borusewicz kandydatami na wicemarszałków Sejmu i Senatu

  • Autor: PAP/em
  • 12 listopada 2015 14:17
Kidawa-Błońska i Borusewicz kandydatami na wicemarszałków Sejmu i Senatu Dotychczasowi marszałkowie: Sejmu i Senatu - Małgorzata Kidawa-Błońska i Bogdan Borusewicz - to kandydaci PO na wicemarszałków obu izb (fot. kidawa-blonska.p)

Klub Platformy Obywatelskiej nie zdecydował jeszcze, kto będzie nowym szefem partii, jest za to decyzja dotycząca kandydatów na marszałków Sejmu i Senatu.

172-osobowy klub PO (138 posłów i 34 senatorów) zebrał się w Sejmie o godz. 11 i dokonał wyboru kandydatów na wicemarszałków Sejmu i Senatu. - Rekomendację otrzymała pani marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska i pan marszałek Bogdan Borusewicz - powiedział dziennikarzom po zakończeniu spotkania klubu wiceszef PO Cezary Grabarczyk.

Ważą się losy szefa PO

O godz. 13 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie Sejmu VIII kadencji. Po ślubowaniu poselskim ogłoszona ma zostać przerwa, w trakcie której klub Platformy ma zebrać się ponownie i przeprowadzić głosowanie nad wyborem swego szefa.

Po zakończenia pierwszego posiedzenia klubu posłowie Platformy mówili, że zostały zgłoszone dwie kandydatury na przewodniczącego - odchodzącej premier Ewy Kopacz i lidera pomorskiej PO, wiceministra zdrowia Sławomira Neumanna.

Z informacji PAP wynika, że na początku spotkania premier chciała przełożyć głosowanie nad wyborem szefa klubu na wieczór, jednak większość posłów i senatorów nie zgodziła się na to. Posłowie Platformy, z którymi rozmawiała PAP, oceniali, że może to oznaczać, że Kopacz przegra również wybory na przewodniczącego.

Głosy są podzielone

Do tej pory publicznie chęć głosowania na Kopacz zadeklarowali m.in.: marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski, rzecznik rządu Cezary Tomczyk oraz Cezary Grabarczyk. W czwartek w rozmowie z dziennikarzami poparcie dla odchodzącej premier zapowiedzieli ponadto: minister-koordynator specsłużb Marek Biernacki oraz szefowa komisji finansów w minionej kadencji Krystyna Skowrońska.

Neumanna wspiera z kolei szef MSZ Grzegorz Schetyna, który zamierza, podobnie jak Kopacz, ubiegać się o fotel przewodniczącego Platformy. Z rozmów PAP z politykami PO wynika ponadto, że wiceminister zdrowia może również liczyć na głosy dużej części szefów partyjnych regionów, w tym szefa MAC Andrzeja Halickiego (Mazowsze), Rafała Grupińskiego (Wielkopolska), Stanisława Gawłowskiego (Zachodniopomorskie), Tomasza Tomczykiewicza (Śląsk), Roberta Tyszkiewicza (Podlasie) oraz Tomasza Lenza (Kujawsko-Pomorskie).

Klub parlamentarny PO tworzą jego posłowie i senatorowie, przy czym ci drudzy w Senacie tworzą równolegle własny klub, a jego szef jest jednocześnie jednym z zastępców przewodniczącego klubu parlamentarnego.

W minionej kadencji 253-osobowym klubem parlamentarnym Platformy (196 posłów i 57 senatorów - dane na koniec kadencji) kierował Rafał Grupiński, a klubowi senackiemu przewodził Marek Rocki.

W obecnej kadencji w klubie PO będzie wielu nowych posłów, w tym m.in. dotychczasowy wicepremier i szef MON Tomasz Siemoniak, minister ds. europejskich Rafał Trzaskowski, ministrowie: zdrowia Marian Zembala oraz sportu Adam Korol, jedna z najbardziej znanych działaczek opozycji demokratycznej w czasów PRL Henryka Krzywonos-Strycharska. W klubie PO znajdą się też bliscy doradcy premier Kopacz: były poseł i europoseł Platformy Sławomir Nitras oraz b. spindoctor PiS Michał Kamiński.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA