REKLAMA

Kiedy KE otrzyma informacje ws. TK? Szydło: W odpowiednim terminie

  • Autor: PAP/jm
  • 14 czerwca 2016 20:09
Kiedy KE otrzyma informacje ws. TK? Szydło: W odpowiednim terminie Komisja Europejska otrzyma informacje, jakie działania ws. Trybunału Konstytucyjnego są w tej chwili w Polsce prowadzone w odpowiednim czasie - zapewnia Beata Szydło. (fot.:twitter.com/PremierRP)

• Szefowa rządu na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek (14 czerwca) była pytana o to, czy i kiedy można się spodziewać odpowiedzi polskiego rządu na opinię Komisji Europejskiej ws. praworządności w Polsce.
• - Komisja Europejska otrzyma informacje, jakie działania ws. Trybunału Konstytucyjnego są w tej chwili w Polsce prowadzone w odpowiednim czasie - powiedziała premier.
• Przypomnijmy, w środę (15 czerwca) mija dwutygodniowy termin, jaki ­ według unijnej procedury ­ miał rząd na przedstawienie swych uwag do przyjętej 1 czerwca opinii KE.

- W odpowiednim terminie Komisja Europejska otrzyma informacje, jakie działania są w tej chwili w Polsce prowadzone. Natomiast najważniejsza w tym wszystkim jest nie opinia KE, nie ewentualna odpowiedź na tę opinię, ale to, co dzieje się w tej chwili w parlamencie, a w parlamencie trwają prace nad zmianą ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, pracują eksperci ­ mówiła Beata Szydło.

Premier wyraziła nadzieję, że zmianę, która ­ jak mówiła ­ ma też m.in. na celu przyjęcie zaleceń Komisji Weneckiej, zaakceptuje sam Trybunał i jego prezes.

Do prac nad trzema projektami dotyczącymi Trybunału Konstytucyjnego ­ autorstwa PiS, PSL oraz KOD ­ zgłoszonego jako obywatelski, przystąpi sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka.

Pod koniec czerwca albo na początku lipca ­ jak poinformował w niedzielę (12 czerwca) marszałek Sejmu Marek Kuchciński ­ zostanie upubliczniony raport zespołu ekspertów ds. TK, powołany w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii, w której wezwała ona polski parlament do znalezienia rozwiązania sporu wokół Trybunału. Ostateczna wersja raportu będzie przekazana marszałkowi Sejmu i opinii publicznej.

Przypomnijmy, w środę (15 czerwca) mija dwutygodniowy termin, jaki ­ według unijnej procedury ­ miał rząd na przedstawienie swych uwag do przyjętej 1 czerwca opinii KE. Nieoficjalnie, według informacji PAP ze źródeł zbliżonych do rządu, Komisja Europejska nie powinna się spodziewać do tego czasu odpowiedzi.

Natomiast ­ jak powiedział we wtorek (14 czerwca) wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Stępkowski ­ z ostatnich wypowiedzi przedstawicieli KE wynika, że "Komisja byłaby usatysfakcjonowana, gdyby odpowiedź polskiego rządu wpłynęła w czerwcu".

- Rządowi polskiemu bardzo zależy na dobrym dialogu z Komisją, dlatego można się zapewne spodziewać, że wyjdzie jakoś naprzeciw oczekiwaniom Komisji ­ podkreślił wiceszef MSZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • puszatek 2016-06-16 19:58:08
    Robić swoje i kompletnie ignorować żądania "demokratycznej" Unii.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA