REKLAMA

Kiedy ogłoszą wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sędziów?

  • Autor: PAP/AT
  • 07 grudnia 2015 13:33
Kiedy ogłoszą wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sędziów? TK uznał w ostatni czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. (fot. twitter.com)

W przypadku wyroków Trybunału Konstytucyjnego termin ogłoszenia w Dzienniku Ustaw wynosi od pięciu do siedmiu dni roboczych. Publikacji można jednak spodziewać się wcześniej.

Publikacja wyroku już 9 grudnia?

- Termin ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w Dzienniku Ustaw minie w przyszły poniedziałek, publikacji można się jednak spodziewać wcześniej, nawet w środę - wynika z informacji Rządowego Centrum Legislacji. Chodzi o wyrok ws. wyboru sędziów TK.

"Zgodnie ze standardowymi zasadami w przypadku wyroków TK termin wynosi od pięciu do siedmiu dni roboczych. Siedem dni roboczych mija w poniedziałek, 14 grudnia" - powiedział dyrektor Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych w Rządowym Centrum Legislacji Jarosław Deminet.

Dodał jednak, że nie oznacza to, że wyrok ukaże się dopiero w przyszły poniedziałek. "Zwykle to trwa nie mniej niż cztery dni robocze. Jeżeli nie będzie żadnej decyzji, że ma to być ogłoszone szczególnie pilnie, to spodziewałby się, że to będzie nie wcześniej niż w środę, czwartek" - podkreślił.

Premier może poprosić o przyspieszenie procedury

O przyspieszenie procedury może zwrócić się do RCL prezes Rady Ministrów.

TK uznał w ostatni czwartek, że niekonstytucyjny jest przepis ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z czerwca 2015 r. w zakresie, w jakim był podstawą wyboru przez poprzedni Sejm dwóch nowych sędziów TK - w miejsce tych, których kadencja wygasa w grudniu. Wybór pozostałej trójki - w miejsce sędziów, których kadencja minęła na początku listopada - był konstytucyjny. Ponadto TK uznał, że niezgodny z konstytucją jest przepis ustawy dot. zaprzysięgania sędziów TK przez prezydenta RP rozumiany inaczej niż jako zobowiązujący go do niezwłocznego zaprzysiężenia sędziów.

Prezydent Andrzej Duda odniesie się do orzeczenia po jego opublikowaniu w Dzienniku Ustaw - zapowiada szef biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski. "Na razie prezydent nie może się odnieść do treści orzeczenia, które formalnie nie weszło w życie" - powiedział w poniedziałek w TOK FM pytany, czy prezydent przyjmie przysięgę od trzech sędziów wybranych w ubiegłej kadencji.

Wcześniej w czwartek prezydent odebrał ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ślubowanie złożyli Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski, których w głosowaniu wybrała w środę sejmowa większość przy sprzeciwie opozycji: PO, Nowoczesnej i PSL. Kandydatów na sędziów zgłosił PiS. Sędziowie zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Ślubowanie od piątego - Julii Przyłębskiej - prezydent odbierze po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA