REKLAMA

Kiedy referendum ws. zmian w konstytucji? Data do ustalenia

  • Autor: PAP/AT
  • 15 maja 2017 08:57
Kiedy referendum ws. zmian w konstytucji? Data do ustalenia Prezydent powiedział, że referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 r. albo w tym okresie (fot.KPRP/twitter.com)

Propozycje dotyczące terminu przeprowadzenia zapowiedzianego przez prezydenta Andrzeja Dudę referendum konstytucyjnego zostaną poddane analizie i ocenie – powiedział marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

• Prezydent podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, powiedział, że chce, aby w przyszłym roku odbyło się referendum w sprawie konstytucji.

• Referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 r. albo w tym okresie.

• Marszałek Senatu ocenił, że jest to wstępna propozycja.

• Jest to jakaś propozycja wyjściowa, ciekawa, interesująca i do debaty - wyjaśnił.

Prezydent podczas uroczystości w święto Konstytucji 3 maja, powiedział, że chce, aby w sprawie konstytucji, odbyło się w przyszłym roku referendum - gdy przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu, Senatu.

W wywiadzie dla najnowszego wydania tygodnika "wSieci" prezydent powiedział, że referendum mogłoby się odbyć 11 listopada 2018 r. albo w tym okresie.

Marszałek Senatu ocenił w poniedziałek w TVN24, że jest to wstępna propozycja. "Będziemy rozmawiać, będziemy debatować" - powiedział. Dodał, że w wywiadzie prezydent nie wykluczył tego, by referendum było dwudniowe. "Jest to jakaś propozycja wyjściowa, ciekawa, interesująca i do debaty" - dodał.

Pytany o możliwość zorganizowania wyborów samorządowych razem z referendum, marszałek Senatu ocenił, że jest to do przeanalizowania. "Jest to przeanalizowania, do zastanowienia się, wszyscy będziemy na ten temat rozmawiać" - powiedział.

Pytany o wątpliwości Państwowej Komisji Wyborczej na ten temat, Karczewski powiedział, że "PKW ma wątpliwości bo mówi, że nie ma oszczędności". "Powinny być osobne komisje. W referendum wyborcy mogą głosować wszędzie, natomiast w wyborach samorządowych w swoim okręgu czy w miejscu zamieszkania, gdzie są zarejestrowani. Są pewne perturbacje" - wskazał.

PKW w wydanym w minionym tygodniu komunikacie oceniła, że wybory samorządowe w 2018 roku nie powinny być przeprowadzone tego samego dnia, co obchody Narodowego Święta Niepodległości, czyli 11 listopada. Taka data wyborów wynika z Kodeksu wyborczego.

Karczewski powiedział w poniedziałek, że podoba mu się pomysł referendum 11 listopada. Zaznaczył, że "jest to propozycja wyjściowa, rozpoczynająca dyskusję, debatę". "Pan prezydent, tak zrozumiałem z tekstu (wywiadu - red.), nie jest przywiązany do tej daty" - dodał. "Chciałbym aby referenda były świętem demokracji, to byłoby takie symboliczne. Mówimy o najważniejszym akcie prawnym, który powinien nas łączyć - nas, Polaków - nie dzielić" - powiedział Karczewski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA