REKLAMA

Kiedy stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego? Jest data

  • Autor: PAP/AT
  • 21 lutego 2018 09:15
Kiedy stanie pomnik Lecha Kaczyńskiego? Jest data Lech Kaczyński (fot.prezydent.pl)

W listopadzie 2018 r. przed siedzibą Garnizonu Warszawa powstanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

"Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Warszawie powstanie w listopadzie" - zapowiedział w radiu ZET szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Minister zaznaczył, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej zostanie odsłonięty 10 kwietnia; tego samego dnia ma zostać wmurowany kamień węgielny, żeby rozpocząć proces budowy pomnika prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Dopytywany, gdzie stanie pomnik prezydenta, Sasin wskazał, że stanie on przed siedzibą Garnizonu Warszawa, tzw. "domem bez kantów". "Przed domem bez kantów, od strony placu Piłsudskiego, jest taki parking wykorzystywany przed komendę garnizonu warszawskiego i tam na osi budynku chcemy ten pomnik postawić" - powiedział minister.

Czytaj też: Sellin: Gwarantuję, że pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej powstanie

Jak dodał, będzie to "klasyczny pomnik, jakich wiele w przestrzeni Warszawy", przedstawiający stojącą postać Lecha Kaczyńskiego, umieszczoną na cokole. Według ministra będzie mniej więcej w tej samej skali, co warszawski pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Społeczny komitet budowy pomników smoleńskich zapowiedział wcześniej, że Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 r. ma stanąć na obszarze zielonym między placem Piłsudskiego w Warszawie, a ul. Królewską, oraz że rozpoczynają się prace nad nim. W czwartek Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła stanowisko, w którym nie wyraża zgody na budowę pomnika smoleńskiego na pl. Piłsudskiego.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA