REKLAMA

Kijowski: Konstytucja - jedynym punktem zaczepienia ws. praw i wolności

  • Autor: PAP/AS
  • 03 maja 2016 18:15
Kijowski: Konstytucja - jedynym punktem zaczepienia ws. praw i wolności Jeden z założycieli KOD, Krzysztof Łoziński powiedział do zgromadzonych, że "my wszyscy, całe społeczeństwo powinniśmy wypowiedzieć posłuszeństwo rządowi, który łamie prawo (fot. Twitter)

Obowiązująca w Polsce Konstytucja jest dziś tak naprawdę jedynym punktem zaczepienia, kiedy mówimy o prawach i wolnościach obywateli - powiedział we wtorek lider KOD Mateusz Kijowski, który uczestniczył w Marszu Wkurzonych w Gdańsku.

Według organizatorów w Marszu Wkurzonych, który przeszedł ulicami centrum miasta, wzięło udział ok. 20 tys. osób; policja szacuje, że było ok. 6 tys. Wiece odbyły się na Placu Solidarności, skąd Marsz wyruszył i przy Bramie Zielonej na Długim Targu, gdzie dotarli manifestujący.

Kijowski wyrażał satysfakcję z możliwości świętowania uchwalenia ważnej dla Polaków Konstytucji 3 Maja, ale - jak dodał - to także święto "każdej innej konstytucji, w szczególności tej, która dziś obowiązuje, która dziś jest łamana, która wymaga szczególnej troski i opieki". Jak dodawał, na Marszu Wkurzonych w Gdańsku demonstrowano przywiązanie do Konstytucji, do porządku prawnego, do praw człowieka, wolności wszystkich obywateli".

Kijowski podkreślił, że obowiązująca ustawa zasadnicza "jest dla nas dziś tak naprawdę jedynym punktem zaczepienia, kiedy mówimy o prawach i wolnościach obywateli".

"Od pół roku prawie chodzimy, stoimy, krzyczymy, mówimy, walczymy o demokrację, staramy się bronić demokracji, jednocześnie po trochu uczymy się, co to jest demokracja" – mówił lider KOD do zgromadzonych przy Zielonej Bramie. "Wolność, równość i demokracja – to są te wartości, wobec których wszyscy powinniśmy stać zawsze na baczność, których musimy strzec i pilnować" – powiedział. Zwrócił uwagę, że "często słyszymy ostatnio, że niektórzy nie zasługują na Polską flagę i hymn, że nie są prawdziwymi Polakami, że nie są częścią Wspólnoty – tak mówią ci, którzy chcieliby żyć w duchu zasady 'dziel i rządź'".

"Chcą nas podzielić, rozdzielić, rozgonić i każdego osobno pognębić, oskarżają wszystkich o różne rzeczy; jedni za wcześnie się urodzili, inni w złych szkołach uczyli, pracowali nie tam gdzie trzeba (…) chcą zabrać nam naszą godność" – mówił Kijowski.

W swoim wystąpieniu lider KOD podkreślił, że "musimy razem zbudować od nowa społeczeństwo obywatelskie, musimy zbudować społeczeństwo, które zaprasza wszystkich, które nie dzieli na nas i na onych, które nie wyklucza nikogo, które przyciąga, do którego każdy może dołączyć". "Musimy razem - zapraszając - tworzyć społeczeństwo świadomych obywateli, którzy wiedzą, jakie mają prawa, umieją z nich korzystać ale wiedzą też, w jaki sposób służyć innym, jak budować wspólnotę" – tłumaczył.

"Razem obronimy demokrację, obronimy naszą wolność, obronimy Trybunał Konstytucyjny bo jest nas wielu, bo są tysiące ludzi wkurzonych na to, co się dzieje ale też marzących o wolności" - podkreślił.

Radomir Szumełda, koordynator KOD na Pomorzu odwołując się do słów prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy mówiących o konieczności przestrzegania Konstytucji zaapelował do nich, "Panowie zacznijcie od siebie". "To co robicie, ustawia nas plecami do zachodu a jeśli stoimy plecami do zachodu, to czy patrzymy tak jak Orban w stronę Kremla" – pytał.

Jeden z założycieli KOD, Krzysztof Łoziński powiedział do zgromadzonych, że "my wszyscy, całe społeczeństwo powinniśmy wypowiedzieć posłuszeństwo rządowi, który łamie prawo". "Władza, która jawnie mówi, że nie będzie przestrzegać prawa, że będzie łamać Konstytucję, to jest kuriozum w skali świata" - dodał. "Jarku (Jarosław Kaczyński - PAP) szanowny - nie przeginaj, nie sięgaj po przemoc bo wtedy będzie już sytuacja nieobliczalna" - powiedział.

Kijowski podczas briefingu przypomniał, że KOD zaprosił wszystkie siły polityczne, środowiska, osoby skupiające wokół siebie ludzi przywiązanych do demokracji, do koalicji "Wolność, Równość, Demokracja". Podał, że w najbliższych dniach "szykujemy spotkanie tych, którzy się zgłosili, będziemy się organizować po to aby koordynować działania sił demokratycznych, żeby naradzać się nie przez media, żeby nasze działania były lepiej przemyślane i przygotowane". Podał, że zgłosiło się "bardzo wiele środowisk", m.in. Partia Demokratyczna demokraci.pl, Nowoczesna, SLD, Stronnictwo Demokratyczne, Partia Zielonych, Dom wszystkich - Polska. Lider KOD wyraził nadzieję, że "poprzez połączenie wysiłków intelektualnych i organizacyjnych doprowadzimy do tego, że ten sprzeciw obywateli zostanie uporządkowany i znajdziemy wspólny sposób żeby naciskać na władzę żeby zaczęła przestrzegać prawa i przestała łamać Konstytucję".

Bardzo wielu uczestników Marszu Wkurzonych w Gdańsku miało gwizdki i trąbki, flagi narodowe i unijne, chorągiewki. Podczas manifestacji skandowano m.in. zwyciężymy, telewizja kłamie, wasza telewizja – nasze piloty, nie ma zgody na PiS-wskie metody, precz z Kaczorem – dyktatorem, nie - dla dobrej zmiany.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • reset 2016-05-04 08:39:34
    Prawa ręka twoja alimenciarzu Petru , nie wie jaka Konstytucja obowiązuje w Polsce , a chce manifestować z tobą w obronie wolności i praw Polaków , tych z 3 maja 1791 roku , kto wybrał takiego bożyszcze człowieka na posła , Rodacy obudźcie się . on jest oderwany od rzeczywistości , żyje w XVIII wieku ,a jak wtedy jego UE ???? funkcjonowała. Nie umie prawa bankowego , ma kłopoty z wiedzą w każdej dziedzinie życia społecznego , politycznego , ale brak wiedzy z historii naszej Ojczyzny , to już w jego mózgu świrują wróbelki i gryzonie , dzisiejsi maturzyści tego mu nie darują. Nie pamiętamy dawno , dawno takiego posła , bez podstawowej wiedzy historycznej , a może miliony bezkarnie zagrabione z naszych podatków jego rozum zrównały z szambem , bo teraz trzeba będzie się rozliczyć , a będzie z czego !!!!!!!!! , a może konfiskata dobrobytu i luksusu , czas wielki na rozliczenie tej śmietanki towarzyskiej i do solidnej pracy , potrzebni od zaraz pracownicy do czyszczenia ze szlamu i wycinania krzaków na rowach melioracyjnych . Polecamy taką pracę królowi Polski i tobie bezkarny ojcu swoich dzieci , wtedy mózgi wasze zresetują się , że dopiero teraz żyjemy w wolnej i suwerennej Polsce.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA