REKLAMA

Kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska pracowało przy szczycie NATO

  • Autor: pt/pap
  • 11 lipca 2016 19:27
Kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska pracowało przy szczycie NATO W sumie w pracach poszczególnych grup, zespołów i zgrupowań wzięło udział kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska Dowództwa Generalnego i podległych jednostek wojskowych (fot.premier.gov.pl)

• Kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska uczestniczyło w pracach nad przygotowaniem, organizacją i zabezpieczeniem szczytu NATO w Warszawie i imprez towarzyszących.
• Ponadto, szczyt ochraniało 1400 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Jak poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, podlegli mu żołnierze i cywile w związku ze szczytem NATO realizowali zadania związane z transportem lotniczym i lądowym, wzmocnieniem obrony powietrznej, reagowaniem kryzysowym oraz przygotowaniem i zabezpieczeniem dni NATO, które odbyły się w 16 miastach.

"W sumie w pracach poszczególnych grup, zespołów i zgrupowań wzięło udział kilka tysięcy żołnierzy i pracowników wojska Dowództwa Generalnego i podległych jednostek wojskowych" - poinformowało DGRSZ w komunikacie.

Wojskowi wykonali łącznie ponad 2,6 tys. różnego rodzaju konwojów. Na potrzeby szczytu wynajęto ponad 400 pojazdów oraz wydzielono 170 pojazdów należących do wojska. Zgrupowanie transportowe utworzono na terenie Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Na Lotnisku Chopina w Warszawie oraz lotniskach w Modlinie (Mazowieckie) i Powidzu (Wielkopolskie) zrealizowano w sumie 250 operacji lotniczych w ramach przylotów i odlotów delegatów na szczyt. Koordynacją ruchu naziemnego samolotów, zarządzaniem ruchem kolumn samochodowych oraz kierowaniem pasażerów i bagażu podczas operacji lotniczych zajmowało się specjalnie powołane centrum wsparcia.

Aby zabezpieczyć Ogólnopolskie Dni NATO, które w piątek i sobotę odbyły się w 16 miastach wojsko wydzieliło ponad tysiąc żołnierzy i blisko 350 sztuk sprzętu z kilkudziesięciu jednostek wojskowych (fot.mat.prasowe)

W celu wzmocnienia systemu obrony powietrznej wojsko wydzieliło dodatkowe samoloty F-16 i MiG-29, Śmigłowce W-3 Sokół i Głuszec oraz SW-4 Puszczyk. Do systemu obrony powietrznej został też włączony norweski zestaw rakietowy ziemia-powietrze NASAMS, któremu Polacy udzielili wsparcia logistycznego. Wojskowi wspierali też pracę bezzałogowca Hermes 900.

Do zabezpieczenia antyterrorystycznego zostały wydzielone m.in. pojazdy i śmigłowce z jednostek Wojsk Specjalnych, 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Natomiast w zabezpieczeniu inżynieryjnym uczestniczyli żołnierze z 2 Pułku Saperów i 2 Pułku Inżynieryjnego. BOR otrzymało od wojska wsparcie inżynieryjne oraz z zakresu obrony przed bronią masowego rażenia.

Aby zabezpieczyć Ogólnopolskie Dni NATO, które w piątek i sobotę odbyły się w 16 miastach wojsko wydzieliło ponad tysiąc żołnierzy i blisko 350 sztuk sprzętu z kilkudziesięciu jednostek wojskowych. Były to m.in. okręt rakietowy ORP Grom, okręt podwodny ORP Sęp, czołgi Leopard 2A5 i PT-91, kołowe transportery opancerzone Rosomak, pojazdy HMMWV, śmigłowce Mi-24 i Mi-17 oraz samoloty Bryza.

Pokaz sprzętu wojskowego zorganizowano też na błoniach Stadionu Narodowego, w środku którego odbywał się szczyt. W piątek wieczorem nad Warszawą odbyła się też defilada lotnicza z udziałem samolotów z Czech, Hiszpanii, Niemiec, Polski, Rumunii, Słowacji, Turcji, Węgier i Włoch oraz NATO-wskiego samolotu systemu ostrzegania i kontroli AWACS.

Żołnierze i pracownicy wojska także m.in. obsługiwali międzynarodowe centrum medialne dla dziennikarzy relacjonujących szczyt, zabezpieczali pobyt zagranicznych delegacji i zapewniali zabezpieczenie medyczne.

Zadania podczas szczytu NATO i imprez towarzyszących realizowało też blisko 1400 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej z całego kraju. Korzystali pryz tym z ponad 500 pojazdów. "W zabezpieczenia ochronne i prewencyjne podczas szczytu NATO zaangażowane było ponad pół stanu osobowego Żandarmerii Wojskowej" - powiedział rzecznik prasowy komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej ppłk Marcin Wiącek.

Żandarmi odpowiadali za ochronę bezpośrednią 90 delegacji wojskowych z udziałem ministrów obrony i szefów sztabów generalnych. "Ochronie Żandarmerii Wojskowej podczas szczytu podlegali również przedstawiciele strategicznych dowództw sojuszu. Szczególnym wyzwaniem było zagwarantowanie bezpieczeństwa sekretarzowi obrony USA" - powiedział Wiącek.

Do zadań ŻW należało też zapewnienie ochrony samolotom uczestników szczytu na warszawskim Okęciu. Żandarmeria zabezpieczyła też robocze spotkanie ministrów obrony w piątek wieczorem w Pałacu Prymasowskim. Podczas szczytu dyżurowały też grupy dochodzeniowo-śledcze ŻW na wypadek, gdyby doszło do zdarzeń z udziałem osób ochranianych przez tę formację.

Żandarmi wspólnie z policjantami ochraniali też wydarzenia w ramach ogólnopolskich dni NATO.

Szczyt NATO odbył się w Warszawie w piątek i sobotę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA