REKLAMA

Kim Dzong Un ma śmiałą propozycję dla Korei Południowej

  • Autor: PAP/PSZ
  • 06 marca 2018 08:50
Kim Dzong Un ma śmiałą propozycję dla Korei Południowej Kim Dzong Un deklaruje chęć poprawy stosunków z południowym sąsiadem. (fot. Shutterstock)

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un oznajmił delegacji południowokoreańskiej, która przybyła z wizytą do Pjongjangu, że jest zdecydowany "dynamicznie rozwijać" stosunki z Koreą Południową i "napisać nową historię narodowego zjednoczenia" - podała oficjalna agencja KCNA.

Jak głosi komunikat agencji Kim Dzong Un "dowiedział się od specjalnego wysłannika z południa o gotowości prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina do spotkania na szczycie". Północnokoreański przywódca dokonał z nim wymiany poglądów i "udzielił satysfakcjonującej zgody".

Reuters zwraca uwagę, że KCNA nie sprecyzowała czego dokładnie dotyczy ta zgoda.

Licząca 10 osób delegacja Korei Południowej, na czele której stoi szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Czung Uj Jong, przybyła do Pjongjangu w poniedziałek a następnie odbyła spotkanie z Kim Dzong Unem.

Byli to najwyżsi rangą urzędnicy z Korei Południowej, którzy spotkali się z północnokoreańskim dyktatorem, od kiedy objął on władzę w 2011 roku po śmierci swego ojca Kim Dzong Ila.

Czytaj także: Korea Północna przez sankcje ONZ ma problemy nawet z papierem

Rozmowy mają głównie na celu doprowadzenie do dialogu między Koreą Północną a USA. Południowokoreańscy dyplomaci mają skoncentrować się na ustaleniu warunków tego dialogu, a także warunków rozmów o denuklearyzacji.

Przedstawiciel władz w Seulu poinformował, zastrzegając sobie anonimowość, że delegacja, której członkami są również szef wywiadu Suh Hun i wiceminister ds. zjednoczenia Korei Południowej Czun Hae Sung, ma we wtorek kontynuować rozmowy. Rząd Korei Płd. liczy, że wizyta stworzy "pozytywną atmosferę".

Jak informuje Reuters Czung i Suh mają udać się w tym tygodniu do Waszyngtonu, żeby poinformować stronę amerykańską o wynikach rozmów w Pjongjangu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA