REKLAMA

Kim Jo Dzong, siostra Kim Dzong Una, odwiedzi USA?

  • Autor: PAP/PSZ
  • 08 marca 2018 10:02
Kim Jo Dzong, siostra Kim Dzong Una, odwiedzi USA? Siostra przywódcy Korei Południowej odwiedzi amerykańską ziemię? (fot. Fotolia)

Emisariusz Korei Południowej zawiezie do Waszyngtonu wiadomość od przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una być może z propozycją wizyty siostry dyktatora w Stanach Zjednoczonych - pisze dziennik "South China Morning Post", powołując się na źródła dyplomatyczne.

  • W ostatnim czasie doszło do ożywienia relacji między Koreą Północną i Koreą Południową.
  • Kim Jo Dzong odwiedziła niedawno Koreę Południową przy okazji igrzysk olimpijskich.
  • Po igrzyskach wizytę w Korei Północnej złożyła delegacja z Korei Południowej.

Niewymieniony z nazwiska południowokoreański dyplomata powiedział agencji Reutera, że 8 marca do Waszyngtonu przybywa dwóch wysłanników Seulu, którzy spotkają się tam m.in. z doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta Donalda Trumpa, H. R. McMasterem. Zakończyli oni 6 marca swą dwudniową wizytę w izolowanej dyplomatycznie i gospodarczo Korei Północnej.

Jeden z nich, szef południowokoreańskiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Czung Uj Jong przekaże McMasterowi "bardzo niekonwencjonalną" i "bardzo nietypową" wiadomość - powiedziało źródło dyplomatyczne "SCMP" w Waszyngtonie, dodając, że władze USA niekoniecznie ją ujawnią.

Rozmówca hongkońskiego dziennika dodał, że będą to "warunki stawiane przez Koreę Północną przed rozpoczęciem dwustronnego dialogu ze Stanami Zjednoczonymi". "Skoro Kim Dzong Un wysłał swoją siostrę do Korei Południowej, być może chce również wysłać ją do Waszyngtonu. Jest ona obecnie najpotężniejszą bronią Korei Północnej" - ocenił dyplomata.

Czytaj także: USA nałożyły nowe sankcje. Ofiarą jest Korea Północna

Siostra dyktatora Kim Jo Dzong rozpoczęła w tym roku ofensywę dyplomatyczną reżimu, gdy w czasie wizyty w Korei Południowej z okazji rozpoczęcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich przekazała prezydentowi tego kraju Mun Dze Inowi zaproszenie do Pjongjangu.

Odwilż w relacjach pomiędzy obiema Koreami nastąpiła po kilku miesiącach dużego napięcia związanego z prowadzonymi przez reżim w Pjongjangu zbrojeniami atomowymi i balistycznymi. W tym czasie Kim Dzong Un i prezydent Trump grozili sobie wzajemnie użyciem siły militarnej.

Wizyta Kim Jo Dzong przygotowała grunt pod dwie wizyty delegacji rządu południowokoreańskiego w stolicy Korei Płn. po zakończeniu igrzysk w Pjongczangu. Jednej z nich przewodził Czung.

W czasie tej wizyty reżim północnokoreański zadeklarował otwartość na rozmowy z USA w sprawie rozbrojenia nuklearnego. Ustalono również, że w kwietniu obie Koree zorganizują pierwszy od prawie dekady dwustronny szczyt.

Czytaj również: Korea Południowa i Korea Północna toczą nadzwyczajne rozmowy

Zdaniem niektórych ekspertów nie wszystkie ustalenia z rozmów międzykoreańskich zostały podane do publicznej wiadomości. "Były tam sprawy omawiane w sekrecie (przez Czunga i Kim Dzong Una), przeznaczone tylko dla uszu USA" - ocenił John Park, dyrektor grupy roboczej do spraw Korei w Kennedy School of Government na Uniwersytecie Harvarda.

Według jednego z dyrektorów organizacji Korea Society Stephena Noerpera wiadomość przywieziona przez Czunga może zawierać propozycję zawieszenia programu zbrojeń nuklearnych w zamian za ograniczenie wspólnych manewrów wojskowych USA i Korei Płd. "To może być próba wbicia klina pomiędzy USA i Koreę Południową na zasadzie +spójrzcie tyle oferujemy, a Amerykanie nie chcą słuchać+" - ocenił Noerper.

W czwartek (8 marca) chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi wyraził poparcie dla rozpoczętego przy okazji igrzysk dialogu między Koreami. Wezwał USA i Koreę Północną, by "jak najszybciej" rozpoczęły rozmowy.

Czungowi w Waszyngtonie towarzyszyć ma szef południowokoreańskiego agencji wywiadowczej Suh Hun, który według źródeł dyplomatycznych spotka się w Waszyngtonie z szefem CIA Mike'iem Pompeo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA