REKLAMA

Kluby PO i Nowoczesnej złożyły projekty uchwał ws. zamachów w Paryżu

  • Autor: PAP
  • 17 listopada 2015 18:17
Kluby PO i Nowoczesnej złożyły projekty uchwał ws. zamachów w Paryżu (fot. Krzysztof Białoskórski/sejm.gov.pl)

Kluby PO i Nowoczesnej złożyły w Sejmie dwa projekty uchwał w sprawie piątkowych zamachów w Paryżu. Wyrażono w nich solidarność z narodem francuskim oraz rodzinami i najbliższymi ofiar, a także najgłębsze współczucie ze wszystkimi dotkniętymi tragicznymi wydarzeniami.

W środę po godz. 11. Sejm wznowi posiedzenie, na którym premier Beata Szydło przedstawi program działania swojego rządu, a wieczorem posłowie zagłosują nad udzieleniem nowej Radzie Ministrów wotum zaufania.

Wicemarszałek Sejmu z PiS Ryszard Terlecki przypomniał w rozmowie z PAP, że w poniedziałek wieczorem posłowie uczcili minutą ciszy pamięć ofiar zamachów w Paryżu. "Wydawało nam się, że na posiedzeniu Prezydium Sejmu przekonaliśmy ich (kluby PO i Nowoczesnej - PAP), że nie ma potrzeby (składać projektu uchwały). Za późno to zrobili. Widocznie kluby uznały, że trzeba jeszcze raz, to będzie jeszcze raz" - podkreślił Terlecki.

Pierwszy projekt uchwały złożył w Sejmie klub Platformy Obywatelskiej. Posłowie wyrazili w nim solidarność "z narodem Francji oraz rodzinami i najbliższymi ofiar zamachów".

"Poruszeni barbarzyńskimi atakami, w wyniku których straciło życie wiele osób, a kolejne nadal o nie walczą, wyrażamy głęboki smutek i żal oraz przekazujemy wyrazy braterskiego współczucia" - napisali posłowie PO. Jak ocenili, "akty terroru, których dopuszcza się tzw. Państwo Islamskie, zasługują na najwyższe potępienie". "Społeczność międzynarodowa winna im się solidarnie przeciwstawić wszelkimi dostępnymi i wzajemnie uzgodnionymi metodami" - zaznaczyli.

Drugi projekt uchwały złożył klub Nowoczesnej. "W związku z serią ataków terrorystycznych w Paryżu, będących wyrazem nieludzkiego okrucieństwa i zbrodnią przeciw najwyższej wartości, jaką jest życie ludzkie, Sejm wyraża solidarność z narodem francuskim i najgłębsze współczucie ze wszystkimi dotkniętymi tragicznymi wydarzeniami mieszkańcami stolicy Francji" - podkreślono w projekcie.

Jak napisali posłowie Nowoczesnej, "zjednoczona Europa jest miejscem wolności, braterstwa i solidarności". "W takich momentach jednoczymy się w żałobie i sprzeciwie wobec aktów terroru. Każdy akt przemocy wyrządzony obywatelom Francji jest krzywdą, którą odczuwa cała Europa" - zaznaczono w projekcie.

"W ciągu ostatnich dni obywatele Rzeczpospolitej dali wyraz swojemu współczuciu i trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Paryża. W imieniu Polaków w kraju oraz w imieniu wielu tysięcy mieszkających w Paryżu, składamy kondolencje dla rodzin ofiar i przekazujemy wyrazy współczucia dla wszystkich rannych i poszkodowanych" - dodano.

W wyniku piątkowych zamachów w stolicy Francji zginęło co najmniej 129 osób, a ponad 350 zostało rannych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA