REKLAMA

Kodeks wyborczy: Jak będą wyglądały wybory po zmianach?

  • Autor: PAP/AT
  • 17 października 2017 08:45
Kodeks wyborczy: Jak będą wyglądały wybory po zmianach? Zmiany w wyborach: Jeden kandydat nie będzie mógł wystartować na różne stanowiska (fot.shutterstock)

PiS w najbliższym czasie złoży projekt nowego kodeksu wyborczego. Co się w nim znajdzie?

Jak podaje "Gazeta Polska Codziennie", w projekcie nowego kodeksu wyborczego, który złoży w najbliższym czasie PiS, mają znaleźć się m.in. zapisy o kamerach w lokalach wyborczych, przezroczystych urnach do głosowań, jednolitych kartach wyborczych, likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych miastach i zakaz równoległego startu kandydatów na różne stanowiska. Gazeta przypomina, że zmiany zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas Nadzwyczajnego Zjazdu Klubów "Gazety Polskiej" w Spale.

Prezes PiS podzielił projektowane zmiany na dwie grupy: kwestie techniczne i kwestie polityczne. Do pierwszej zaliczył m.in. kamery, urny i karty, do drugiej - m.in. likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach w mniejszych miastach.

Czytaj też: Jak zmieniać system wyborczy w Polsce?

Gazeta zauważa, że kwestie techniczne były już zapowiadane i nie budzą większych kontrowersji, trudniejszy jest aspekt polityczny. Jednak, jak wskazuje "GPC", zdaniem prezesa PiS jednomandatowe okręgi wyborcze w mniejszych miastach są rozwiązaniem, które budzi wiele patologii. Gazeta zwraca uwagę, że premiuje to obecnych radnych, a podział mandatów nie odzwierciedla poparcia dla partii. "To jest niedemokratyczne, stwarza ryzyko nadużyć i trzeba to zlikwidować" - mówił Kaczyński w Spale.

Z kolei zakaz równoległego startu kandydatów na różne stanowiska - np. gdy kandydat startuje na wójta, a także do sejmiku lub rady powiatu - to zdaniem prezesa PiS oszukiwanie wyborców - zauważa GPC.

Gazeta zwraca przy tym uwagę, że zapowiadane zmiany nie podobają się opozycji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • reality szoł 2017-10-17 11:32:23
    We wszystkim mieszać, wszędzie wprowadzić anarchię to domena tej pislamskiej familiji.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA