REKLAMA

Kodeks wyborczy, Trzaskowski: Prezydent przestał nawet udawać, że jest czynnikiem niezależnym

 • Autor: PAP/AT
 • 17 stycznia 2018 10:00
Kodeks wyborczy, Trzaskowski: Prezydent przestał nawet udawać, że jest czynnikiem niezależnym Nadzór nad wyborami samorządowymi będzie pozostawiał bardzo dużo do życzenia - uważa Trzaskowski (Rafał Trzaskowski, fot.trzaskowski.pl)

Poseł PO Rafał Trzaskowski przyznał, że jest zawiedziony decyzją prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji Kodeksu Wyborczego.

 • Nowelizacja Kodeksu wyborczego prowadzi do upolitycznienia wyborów samorządowych, a nadzór nad nimi pozostawi dużo do życzenia - powiedziałTrzaskowski.
 • Przyznał, że jest zawiedziony decyzją prezydenta.
 • Według niego, prezydent ułożył się z Prawem i Sprawiedliwością w zamian za większe prerogatywy w dziedzinie polityki zagranicznej.

We wtorek (16 stycznia) zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha poinformował, że prezydent Andrzej Duda podjął decyzję o podpisaniu nowelizacji Kodeksu wyborczego; wskazał, że zawiera ona bardzo wiele rozwiązań popieranych przez głowę państwa.

Trzaskowski pytany w Radiu Zet o decyzję prezydenta powiedział, że jest zawiedziony. "Ten Kodeks prowadzi do upolitycznienia wyborów samorządowych. Niestety sam nadzór nad wyborami będzie pozostawiał bardzo dużo do życzenia, mówiąc delikatnie. Będziemy mieli politycznych nominatów i to budzi bardzo, bardzo wiele kontrowersji. Szkoda, że pan prezydent tego nie zobaczył" - zaznaczył poseł PO.

Według niego, prezydent ułożył się z Prawem i Sprawiedliwością w zamian za większe prerogatywy w dziedzinie polityki zagranicznej. "Nawet już przestał udawać, że jest czynnikiem niezależnym. Ja nad tym ubolewam, dlatego, że w czasie reformy sądownictwa był taki moment, kiedy taka nadzieja powstała, że może pan prezydent będzie się starał unieść ponad spory polityczne, że będzie w pewnym sensie niezależny. Niestety wszystkie te nadzieje skończyły się jednym wielkim rozczarowaniem" - ocenił Trzaskowski.

Czytaj też: Nowelizacja Kodeksu wyborczego. Dobre prawo czy możliwość?

Poseł Platformy pytany był także o propozycję szefowej Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer złożoną opozycji wspólnej listy na wybory do sejmików województw. Wcześniej Lubnauer deklarowała chęć zawarcia szerokiej koalicji ugrupowań opozycyjnych na wybory prezydentów miast i do rad miast.

"I bardzo dobrze. Będziemy o tym rozmawiać. Rozmawiamy o tym w kontekście warszawskim" - powiedział polityk PO. Na uwagę, że "tak się mówi, mówi i nic nie wynika" poseł przypomniał, że wybory samorządowe nie będą za tydzień. "Rozmowy w Warszawie od momentu ogłoszenia, że idziemy razem z Nowoczesną po prezydenturę, toczą się. Staramy się o szerszą listę opozycji, w związku z tym trudno dziś ogłosić wspólne listy Platformy i Nowoczesnej. Te rozmowy również trwają z innymi" - zaznaczył Trzaskowski.

Czytaj też: Tyszka: Decyzja prezydenta ws. Kodeksu wyborczego nas rozczarowała

"Cieszę się z tej deklaracji, bo na pewno, jeśli chcemy wygrać wybory, to musimy mieć wspólną listę, bo to nie tylko prezydent Warszawy, to rada miasta, rady dzielnic. Tu musimy mieć absolutnie wspólne listy" - podkreślił.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W noweli zapisano, że przepis ten "nie dotyczy wybrania na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy".

Zgodnie z nowelizacją, kadencja rad gmin i powiatów oraz sejmików wojewódzkich wynosić będzie pięć lat. Jednomandatowe okręgi wyborcze (JOW-y) będą obowiązywać tylko w gminach do 20 tys. mieszkańców. Do tej pory ordynacja większościowa dotyczyła wszystkich gmin z wyjątkiem miast na prawach powiatu.

Kadencja obecnej Państwowej Komisji Wyborczej wygaśnie po wyborach parlamentarnych w 2019 r. Zostanie ona obsadzona zgodnie z nowymi przepisami: siedmiu na dziewięciu jej członków ma być powoływanych przez Sejm, a nie - jak do tej pory - delegowanych przez Trybunał Konstytucyjny, Naczelny Sąd Administracyjny i Sąd Najwyższy.

W miastach na prawach powiatu budżet obywatelski będzie obowiązkowy. Wysokość budżetu obywatelskiego będzie wynosić co najmniej 0,5 proc. wydatków gminy będącej miastem na prawach powiatu zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu.

Nowela wprowadza także inicjatywę uchwałodawczą w samorządach. W gminie do 5 tys. mieszkańców z obywatelską inicjatywą uchwałodawczą może wystąpić co najmniej 100 osób, w gminie do 20 tys. - co najmniej 200, w gminie powyżej 20 tys. - co najmniej 300. W przypadku powiatu do 100 tys. mieszkańców inicjatywę ma co najmniej 300 osób, powyżej 100 tys. - 500. W województwie inicjatywę ma grupa co najmniej 1 tys. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Madera.... 2018-01-19 08:31:31
  To prawda. Mało tego ten człowiek jest bezwolny podporządkowany raczej małżonce jej pochodzeniu i teściom. Szkoda,że jego rodzice muszą się za niego wstydzić..... Ja czegoś nie rozumiem, macie żydowskie korzenie i tam biją wasze serca(jeżeli je macie) macie swoje państwo ale mimo to siedzicie w Polsce nienawidząc jej Narodu , nie uznając Nas za prawowitych właścicieli państwa polskiego?! I UWAŻACIE SIĘ ZA NORMALNYCH?! Uważacie ,że rabunek państwa z którego nie macie zamiaru się usunąć to dobra droga gospodarcza ? Ameryka w Polsce wam się marzy ? Opamiętajcie się , sami wpadacie we własne sidła, rujnując Państwo rujnujecie siebie.....Licycie na USA gratuluję. Już w czasie wojny pokazali jak was kochają ia będzie gorzej ...potwory się mutują! Sprowadziliście na samych siebie Śmierć do Polski......tak jak w innych krajach, gdzie USA obiecywało pokój i obronę! Dzisiaj są w gruzach i krwi! Powodzenia geniusze....bratać się z najgorszym gatunkiem ludzkim na tym Globie....to trzeba być GENIUSZEM !REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA