REKLAMA

Kolejni pogranicznicy rozpoczęli misję ochrony granic w Bułgarii

  • Autor: PAP/JS
  • 17 sierpnia 2016 11:22
Kolejni pogranicznicy rozpoczęli misję ochrony granic w Bułgarii 30 funkcjonariuszy Straży Granicznej rozpoczęło kolejną misję w Bułgarii w ramach unijnej agencji ds. granic Frontex (fot. strazgraniczna.pl)

30 funkcjonariuszy Straży Granicznej rozpoczęło kolejną misję w Bułgarii w ramach unijnej agencji ds. granic Frontex - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Agnieszka Golias.

Propozycję zwiększenia polskiego zaangażowania w ochronie bułgarskiej granicy zewnętrznej zapowiedział w czerwcu w Bułgarii szef MSWiA Mariusz Błaszczak po rozmowach z wicepremier i minister spraw wewnętrznych Rumianą Byczwarową.

Od maja na misjach w Bułgarii prowadzonych pod auspicjami Frontexu przebywało już kilkudziesięciu polskich funkcjonariuszy, wyposażonych m.in. w samochody i przenośne kamery termowizyjne. Polacy pełnili służbę na granicy bułgarsko-tureckiej i bułgarsko-serbskiej w rejonach szczególnie narażonych na napływ migrantów.

W środę (17 sierpnia) do Bułgarii udali się kolejni specjaliści ds. nadzoru granic i kontroli ruchu granicznego. Polscy funkcjonariusze będą wspierali działania miejscowych służb w placówkach granicznych na granicy bułgarsko-tureckiej w miejscowościach Lesovo i Malko Tarnovo oraz na granicy bułgarsko-serbskiej w miejscowości Kalotina.

Polacy będą także patrolować bułgarsko-turecką oraz bułgarsko-serbską tzw. zieloną granicę. Dysponują czterema terenowymi samochodami wyposażonymi w przenośny sprzęt termo- i noktowizyjny oraz specjalne kamery umożliwiające obserwację, zarówno w dzień, jak i w nocy.

Czytaj też: Rzecznik MON ze złotym medalem od Macierewicza. Burza w sieci

Z kolei we wtorek do Grecji udała się kilkuosobowa grupa polskich pograniczników. Do końca września, przy użyciu śmigłowca, będą patrolować rejon wyspy Lesbos. Funkcjonariusze pracują także na wyspach Chios i Kos.

Jak poinformowała Golias w lipcu w misjach koordynowanych przez agencję Frontex przebywało około 40 funkcjonariuszy SG, w tym w Grecji, Rumunii, Hiszpanii, Francji, Chorwacji, we Włoszech i na Węgrzech.

Według danych bułgarskiego MSW od początku roku zatrzymano ok. 30 tys. nielegalnych imigrantów, którzy przekroczyli granicę z Turcją. Po nasileniu się presji migracyjnej w ostatnich kilku tygodniach zatrzymywanych jest w ciągu doby 200-300 osób. Nie wiadomo, ilu osobom udaje się przedostać się do kraju.

W 2015 r. do Europy trafiło ponad 1 mln migrantów. Tylko od początku tego roku liczba ta przekroczyła 265 tys., z czego ponad 161 tys. trafiło do Grecji - wynika z najnowszych danych Biura Wysokiego Komisarza ONZ do spraw Uchodźców (UNHCR).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA