REKLAMA

Kolumny Niepodległości w całej Polsce

  • Autor: PAP/AT
  • 27 października 2017 10:03
Kolumny Niepodległości w całej Polsce Program "Kolumny Niepodległości" ma nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku (fot.pixabay.com)

MON przygotowało program "Kolumny Niepodległości" z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

• Z okazji przypadającej w 2018 roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, MON opracowało program "Kolumny Niepodległości".

• Zakłada on wybudowanie w miejscach szczególnych dla historii Polski okolicznościowych memoriałów w formie kolumn - poinformował resort.

• MON podkreśla, że inicjatorami budowy kolumn mogą być zarówno samorządy, jak również osoby fizyczne lub prawne.

"Chcemy w ten sposób upamiętnić wysiłek Polaków, dzięki którym dziś możemy cieszyć się wolnością. Chcemy oddać hołd tym, których nazwiska znamy, ale też bezimiennym bohaterom naszej historii. Chcemy przypomnieć o historii lokalnych społeczności, dzięki którym dziś cała Ojczyzna może cieszyć się niepodległością, wolnością. Szanujemy niepodległość i chcemy przypominać wszystkim i wszędzie, jak jest ona dla nas ważna - mówi, cytowany w komunikacie, szef MON Antonii Macierewicz.

Resort podkreśla, że program "Kolumny Niepodległości" ma nawiązywać do upamiętniania dziesięciolecia niepodległości w 1928 roku. "Wówczas, dzięki inicjatywom lokalnych społeczności i władz, powstawały w kraju pomniki niepodległości, często w formie kolumn z orłem zrywającym się do lotu i ze zrzuconymi kajdanami" - podano.

Program ma być realizowany w trzech etapach: konkursu na projekt artystyczno-architektoniczny, konkursu na przyznanie dotacji na wsparcie budowy kolumn oraz uroczystego ich odsłonięcia w 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

Zwycięzca konkursu - jak podaje resort obrony - otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. złotych. Planowane jest też przyznanie dwóch nagród dla autorów wyróżnionych prac w wysokości po 8,5 tys. złotych.

MON podkreśla, że inicjatorami budowy kolumn mogą być zarówno samorządy, jak również osoby fizyczne lub prawne, np. kombatanci, grupy rekonstrukcyjne, harcerze i stowarzyszenia proobronne. Resort obrony poinformował ponadto, że będzie wspierał finansowo realizację projektu. W budżecie ministerstwa na ten cel przeznaczono 5 mln zł.

Szczegóły dotyczące poszczególnych etapów projektu będą dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Obrony Narodowej.

W przyszłym roku przypada 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizacją obchodów zajmuje się Komitet Narodowych Obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości powołany przez prezydenta Dudę. W skład Komitetu wchodzą także m.in. marszałkowie Sejmu i Senatu, premier, ministrowie, przedstawiciele partii politycznych i ugrupowań, reprezentanci Kościołów i związków wyznaniowych, środowisk kultury i nauki, samorządu terytorialnego, związków zawodowych. Celem Komitetu jest realizowanie w latach 2017-21 zadań dotyczących upamiętnienia i uczczenia wydarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem niepodległości przez Polskę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Madera 2017-10-28 17:00:24
    Kolumna Niepodległości ?! Czyjej niepodległości ? ŻYDÓW W POLSCE ? ŻYDOWSKICH AFERZYSTÓW? ŻYDOWSKICH ZŁODZIEI?ŻYDOWSKICH RABUSI ? ŻYDOWSKIEJ KRAWCOWEJ W ZARZĄDZIE SPÓŁKI WĘGLOWEJ ? POWIEŚCIE SOBIE ŻYDZI SWOJĄ GWIAZDĘ DAWIDA A NIE POLSKĄ FLAGĘ......BO POLACY SA NIEWOLNIKAMI WE WŁASNYM KRAJU BANDYCI ! TO NIE POLSKA NIEPODLEGŁOŚĆ ALE ŻYDOWSKA ANARCHIA !!!
  • mzak 2017-10-27 15:50:15
    Zbudujemy nowy, śliczny, stupiętrowy dom publiczny!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA