REKLAMA

Komentarze po spotkaniu Szydło, Terlecki, Petru, Neumann, Sawicki

  • Autor: PAP/GP
  • 21 stycznia 2016 13:34
Komentarze po spotkaniu Szydło, Terlecki, Petru, Neumann, Sawicki Marek Sawicki, klub parlamentarny PSL (fot .twitter.com)

· Spotkanie, które odbyło się w czwartek (21 stycznia) w Kancelarii Premiera dotyczyło wizyty Beaty Szydło w Parlamencie Europejskim.
· Polityk PSL zarzuca rządowi PiS próbę usankcjonowania złamania Konstytucji, gdy premier uważa, że nie ma ze strony opozycji woli kompromisu.
· PO stawia sprawę "na ostrzu noża" i mówi, że doprowadzi do rezolucji PE, jeśli Andrzej Duda nie zaprzysięgnie sędziów TK, wybranych w poprzedniej kadencji.

- Po stronie PiS nie ma żadnej propozycji kompromisu ws. Trybunału Konstytucyjnego, to propozycja usankcjonowania złamania prawa; pomysł, by ośmiu z 15 sędziów TK wskazywała opozycja to ustawienie TK w roli trzeciej izby parlamentu - ocenił Marek Sawicki (PSL).

Sawicki był jednym z uczestników czwartkowego spotkania premier z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych.

- PiS, pani premier uważają, że w sprawie Trybunału Konstytucyjnego wszystko, co zrobili do tej pory, jest zgodne z prawem, tylko pytanie, dlaczego zajmuje się tym Komisja Europejska, Komisja Wenecka, Parlament Europejski - powiedział dziennikarzom Sawicki po spotkaniu.

Ocenił, że po stronie PiS nie ma żadnej propozycji kompromisu.

- Jest propozycja usankcjonowania złamania prawa, które już się dokonało, więc powiedzieliśmy, że jeśli ład konstytucyjny zostanie przywrócony i orzeczenia TK z 29 grudnia będą wykonane, to o dalszym losie Trybunału możemy dyskutować" - powiedział polityk PSL.

- PO, PSL i Nowoczesna nie chcą kompromisu, wolą eskalować napięcie polityczne wokół TK - oceniła w czwartek premier Beata Szydło. Według niej szkoda już zajmować się ciągłymi dąsami opozycji, która sama nie ma propozycji rozwiązania sporu wokół TK.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z liderami klubów parlamentarnych Szydło była pytana, czy w związku z tym, że opozycja odrzuca jej propozycję rozwiązania sporu wokół TK, ona jest gotowa rozważyć rozwiązanie zaproponowane przez prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego.

- Na stole jest propozycja, którą ja położyłam - odparła szefowa rządu. - Spór polityczny powinni rozstrzygać politycy, a prezes Rzepliński utrzymuje, że nie jest politykiem - dodała.

Źródło: twitter.com

- Platforma nie zgodziła się na propozycję premier Beaty Szydło ws. Trybunału Konstytucyjnego - poinformował szef klubu PO Sławomir Neumann. Powtórzył, że jeśli w ciągu dwóch tygodni PiS nie uporządkuje sprawy TK, europosłowie PO przygotują projekt rezolucji o sytuacji w Polsce.

Więcej o ultimatum Platformy przeczytasz tutaj.

To jest stawiany przez nas warunek, jeżeli tego nie będzie, to Platforma Obywatelska, nasi europosłowie w ramach debaty w Parlamencie Europejskim, przygotują rezolucję dotyczącą sytuacji w Polsce dla PE, w której nie będzie mowy o żadnych sankcjach dla Polski, ale będzie pokazywała, jak rzeczywiście sytuacja w Polsce wygląda - podkreślił szef klubu PO.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA