REKLAMA

Komisja ds. Amber Gold bada powiązanie spółki z liniamii lotniczymi

  • Autor: GP/PAP
  • 06 kwietnia 2017 10:27
Komisja ds. Amber Gold bada powiązanie spółki z liniamii lotniczymi W czasie przesłuchania wyszło na jaw, że w Urzędzie lotnictwa Cywilnego (ULC) przeoczono osbę prezesa Amber Gold. (fot.:Sejm RP/twitter.com)

W Sejmie dalej badana jest sprawa Amber Gold. Posłowie zaczęli interesować się powiązaniem finansowej spółki z rynkiem lotniczym, a konkretnie z OLT Express. W toku przesłuchania ustalono, że w ULC zbagatelizowano osobę Marcina P., głównego oskarżonego w aferze Amber Gold.

• Poseł Tomasz Rzymkowski z Kukiz'15 skrytykował urzędników Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC) za zbyt bliskie kontakty z przedstawicielami biznesu lotniczego.

• Posłów zastanowiło, dlaczego ULC wiedząc o podejrzanej sytuacji OLT Express nie odebrał jej licencji na loty pasażerskie.

• W toku środowego przesłuchania (5 kwietnia) udało się ustalić, że w OLT Express, po zakupie tej firmy przez Amber Gold, w jej zarządzie pojawił się Marcin P. Urzędnicy Urzędu jego osobę zbagatelizowali lub przeoczyli.

W tle prac Sejmu, które zaczęły się w środę (5 kwietnia), trwa też intensywna praca Komisji śledczej ds. Amber Gold. W środę (5 kwietnia) zeznawali przed śledczymi Zbigniew Mączka i Grzegorz Gaweł. Obaj pracujący w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego (ULC).

Ta agenda transportowa nadzoruje rynek lotów cywilnych w naszym kraju i posłowie oceniają, że jej urzędnicy mogli mieć wiedzę o działaniu i zaangażowaniu Amber Gold w OLT Express.

Tomasz Rzymkowski w czwartek (6 kwietnia), po przesłuchaniach powyższych urzędników relacjonował, co ich słowa wniosły do sprawy.

Spółce lotniczej można było odebrać licencję

- Pewne grono członków zarządu, osób zajmujących kierownicze stanowiska w spółkach, zajmujących się przewozem osób, było bardzo dobrze znane wszystkim urzędnikom. Ci urzędnicy wręcz opędzali się od przedstawicieli spółek lotniczych, którzy bardzo często zmieniali podmioty, które reprezentowali - mówił poseł Kukiz'15 na antenie Telewizji Republika. Dla posła bliskość kontaktów, które urzędnicy utrzymują z osobami z biznesu lotniczego jest nader bliska spoufalaniu się.

Poseł akcentował przykład spółki "Jet Air". Była w jego ocenie właśnie takim podmiotem służącym kamuflowaniu prawdziwych relacji biznesowych. "Jet Air" to wcześniejsza nazwa OLT Express

-  W zasadzie 2 lata przed wykupieniem udziałów w tej firmie i przejęciem jej przez Amber Gold, była to spółka, która praktycznie nie świadczyła usług lotniczych. Nie było samolotów, które mogły wznieść się nad ziemię -  stwierdził Tomasz Rzymkowski.

Poseł Tomasz Rzymkowski jest członkiem Komisji śledczej z poparciem klubu Kukiz'15. (źródło: facebook.com/tomasz.rzymkowski)

Sytuacja o tyle była kuriozalna, że sprawozdania finansowe "OLT Express" sugerowały machinacje. Z zeznań świadków wynika jednak, że nie było solidnych dowodów. Gdyby się znalazły, ULC mógł odebrać spółce koncesję na wykonywanie lotów, w efekcie odbierając Amber Gold późniejszą przykrywkę do inwestycji w lotnictwo.

Komisja zajmie się wątkiem lotniczym do połowy roku

Inwestycje Amber Gold w linie OLT ogniskują uwagę posłów bardzo mocno. - W Komisji śledczej będzie kontynuacja (tego tematu) - dopowiedział Rzymkowski. - Za dwa tygodnie mamy nadzwyczajne posiedzenie. Wątek lotniczy będziemy kontynuować do końca czerwca.

Powiązanie Amber Gold z OLT

W połowie 2011 r. Amber Gold przejęła większościowe udziały w liniach lotniczych Jet Air, a pod koniec 2011 r. w liniach Yes Airways. Powstała wtedy marka OLT Express, pod którą działały linie OLT Express Regional (z siedzibą w Gdańsku, wykonujące rejsowe połączenia krajowe) oraz OLT Express Poland (z siedzibą w Warszawie, które wykonywały czarterowe przewozy międzynarodowe). Linie OLT Express rozpoczęły działalność 1 kwietnia 2012 r.

- Ze sprawozdaniami finansowymi spółek OLT był problem, szczególnie jeśli chodzi o spółkę OLT Express Regional, a wcześniej Jet Air. Był problem z pozyskaniem sprawozdania finansowego wraz z opinią biegłego rewidenta - mówił wspomniany wcześniej świadek Grzegorz Gaweł.

W związku z brakiem sprawozdań finansowych - powiedział - Urząd wysyłał wezwania do przewoźnika.

- Przedstawiciele przewoźnika od czasu do czasu pojawiali się w ULC. Był taki okres, że pojawiali się częściej - mówił, dodając, że w spotkaniach tych uczestniczyła dyrekcja ULC.

Posłowie pytali o szczegóły, świadek przyznał się do błędu

Członkowie komisji śledczej dopytywali, w jaki sposób urzędnicy ULC próbowali wyegzekwować dokumenty finansowe od tego przewoźnika.

- Gdyby była skuteczność działania ULC, to miliony złotych z Amber Gold nie zostałyby przepalone w paliwie lotniczym, tylko byście zatrzymali działalność tych spółek i w ten sposób strata poniesiona przez obywateli byłaby mniejsza - mówił poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński.

- Gdyby była skuteczność działania ULC, to miliony złotych z Amber Gold nie zostałyby przepalone w paliwie lotniczym - mówił poseł Nowoczesnej, Witold Zembaczyński w środę (5 kwietnia) w Sejmie. Na zdjęciu poseł w czasie manifestacji proeuropejskiej. (źródło: twitter.com/WZembaczynski)

Z zeznań świadka wynika, że w ULC były dyspozycje, by sprawa OLT, gdy się toczyła, była spowalniana.

Gaweł przyznał, że jego pracownik badający wniosek koncesyjny OLT Express nie zauważył, że w ramach zmian w zarządzie pojawił się Marcin P., a skoncentrował się na innych elementach wniosku o zmianę koncesji, przede wszystkim finansowych. W efekcie o tym że P. był w zarządzie OLT Express Urząd dowiedział się, gdy przestał on być członkiem.

Połowie dziwili się, jak mógł do tego dopuścić, choć uchodził w ULC za skrupulatnego urzędnika, a nawet "służbistę". "Jeśli wiem o jakimś braku, mogę tego pilnować, ale tu ktoś z pracowników weryfikował i nie zauważył, że taka zmiana miała miejsce - tłumaczył Gaweł.

Marcin P. był twórcą i kierującym Amber Gold. Na ten moment jest jedynym, bezpośrednio podejrzanym w aferze finansowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA