REKLAMA

Komisja ds. UE odrzuciła projekt posłów Kukiz'15

  • Autor: PAP/GP
  • 26 listopada 2015 14:44
Komisja ds. UE odrzuciła projekt posłów Kukiz'15 Kukiz'15 chciał, by Sejm wezwał rząd do zmiany stanowiska ws. imigrantów (fot. flickr.com)

W sejmowej komisji posłowie debatowali o kwestii polskiego stanowiska wobec imigracji i uchodźców. Komisja ds. UE odrzuciła, ze względu na treść, projekt uchwały klubu Kukiz'15.

Sejmowa komisja ds. UE odrzuciła w czwartek projekt uchwały Sejmu autorstwa posłów klubu Kukiz'15 ws. polityki imigracyjnej Polski na forum UE. Posłowie Kukiz'15 chcieli, by Sejm wezwał w niej rząd do zmiany stanowiska ws. imigrantów przybywających do Unii.

W trakcie czwartkowego posiedzenia Komisji ds. Unii Europejskiej odbyło się pierwsze czytanie projektu. Szef komisji Piotr Naimski, z PiS, zaapelował do autorów projektu o jego wycofanie.

- Wymaga on napisania od nowa, natomiast problemu, który porusza nie można odrzucić - dodawał.

Naimski zwrócił uwagę, że użyte w uchwale sformułowanie "narzuconych przez Komisję Europejską kwot migrantów" budzi wątpliwości, bo z formalnego punktu widzenia kwoty imigrantów, którzy mają być relokowani do Polski, nie zostały Polsce narzucone; nasz kraj zgodził się na nie w głosowaniu na Radzie Europejskiej. Jak mówił poseł, projekt był raczej pisany sercem niż w oparciu o znajomość unijnych procedur.

Posłanka miała zdanie odrębne

Posłanka klubu Kukiz'15 Anna Siarkowska nie zgodziła się jednak na wycofanie projektu. Jak mówiła, jeśli zdaniem komisji zawiera on błędy można o nich dyskutować i próbować znaleźć kompromisowe sformułowanie. Dopuściła m.in. rezygnację ze sformułowania o kwotach "narzuconych" Polsce przez KE.

Mariusz Witczak, z PO, zgłosił jednak wniosek o odrzucenie projektu w całości. Wniosek poparło 12 posłów komisji, siedmiu było przeciw, a dziewięciu wstrzymało się od głosu. Tym samym komisja odrzuciła projekt.

Posłowie klubu Kukiz'15 chcieli, by w uchwale, której projekt przygotowali, Sejm wezwał rząd premier Beaty Szydło do zmiany stanowiska Polski w sprawie migrantów przybywających do Unii Europejskiej z obcych kręgów kulturowych, jak to ujęto w tekście uchwały.

Jak napisano w odrzuconym projekcie, wykazując solidarność z pozostałymi państwami Grupy Wyszehradzkiej i mając na względzie bezpieczeństwo obywateli, Polska musi odmówić przyjęcia, narzuconych przez Komisję Europejską, kwot migrantów.

- Jednocześnie wzywamy rząd Rzeczpospolitej Polskiej do przedstawienia na forum Rady Europejskiej planu pomocy uchodźcom wojennym w państwach bezpośrednio sąsiadujących ze strefami konfliktów - podkreślano w propozycji.

Autorzy projektu uzasadniali, że konieczność wyrażenia stanowiska Sejmu w sprawie narzuconych Polsce kwot imigrantów wynika z palącej potrzeby ochrony polskich obywateli w zaistniałej, w ostatnich miesiącach, a zwłaszcza po atakach terrorystycznych w Paryżu, sytuacji międzynarodowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • ekonomiczna 2015-11-26 23:21:17
    Do Wiech: Takimi samymi? Chyba żyjemy w innej rzeczywistości :)
  • Wiech 2015-11-26 21:42:30
    Ruch Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP) zaciera ręce. Jeszcze trochę a będzie mógł stosując zasadę wzajemności zobligować Polaków aby opuścili Wielką Brytanię, bo są oni takimi samymi uchodźcami ekonomicznymi jak ci których chcą usuwać z Polski.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA