REKLAMA

Komisja Europejska chce, by Trybunał UE potraktował sprawę Puszczy Białowieskiej priorytetowo

 • Autor: PAP/JS
 • 08 sierpnia 2017 21:07
Komisja Europejska chce, by Trybunał UE potraktował sprawę Puszczy Białowieskiej priorytetowo Z nieoficjalnych informacji wynika, że w liście znalazła się informacja, iż "Polska nie wdrożyła nakazu Trybunału (zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej - red) i należy sprawę potraktować priorytetowo". (fot.wikipedia.org/Stormbringer76)

Komisja Europejska wysłała list do Trybunału Sprawiedliwości UE, w którym apeluje o potraktowanie sprawy wycinki w Puszczy Białowieskiej priorytetowo - zarówno jeśli chodzi o tymczasowy zakaz wycinki, jak i ostateczny wyrok.

Trybunał analizuje odpowiedź Polski w tej sprawie. Pod koniec lipca Trybunał UE wydał tymczasowy nakaz zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej na obszarach chronionych do czasu wydania wyroku. Trybunał wydał wstępny nakaz na wniosek KE, która uważa, że kontynuowanie wycinki może przynieść nieodwracalne zmiany na terenie Puszczy Białowieskiej.

Wydając decyzję, Trybunał podkreślił, że ma ona wstępny charakter, bo daje Polsce czas na odniesienie się do sprawy do 4 sierpnia. Polska przesłała 4 sierpnia odpowiedź do Trybunału, w której argumentuje m.in., że wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, jak tego chce Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł.

Trybunał analizuje odpowiedź władz w Warszawie. Zupełnie inną sprawą jest ostateczny wyrok Trybunału UE ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej. Wydanie wyroku może zająć Trybunałowi kilkanaście miesięcy. Chyba że - jak informuje źródło w Trybunale - Komisja wystąpiłaby formalnie o przyspieszenie procedury wydania wyroku. Wówczas skróceniu ulegają wszelkie terminy na odpowiedź, a cała sprawa mogłaby zostać rozstrzygnięta w ciągu kilku miesięcy.

Tymczasem Komisja Europejska napisała w poniedziałek (7 sierpnia) list do Trybunału, w którym informuje, że sprawę należy potraktować jako pilną. "Biorąc pod uwagę pilność sprawy, Komisja zwróciła się do Trybunału o potraktowanie sprawy priorytetowo" - powiedziało źródło. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w liście znalazła się informacja, iż "Polska nie wdrożyła nakazu Trybunału (zaprzestania wycinki w Puszczy Białowieskiej - red) i należy sprawę potraktować priorytetowo".

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (4 komentarzy)

 • LIps typographus PISorum 2017-08-09 14:56:16
  Do Stacho G.-Stańczyk: Cytaty w łacinie nie zrobiły z ciebie mędrca. Puszcza przetrwała tysiące lat bez potrzeby interwencji człowieka a dopiero PIS zauważył kornika drukarza i konieczność wycinki, przy okazji zapewniając finansowanie 500+ na kolejny rok i dając zarobić wielu. Fures privatorum furtorum in nervo atque in compedibus aetatem agunt, fures publici in auro atque in purpura
 • Stacho G.-Stańczyk 2017-08-09 14:45:19
  Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra? quam diu etiam furor iste tuus nos eludet? quem ad finem sese effrenata iactabit audacia? Wzorem rzymskiego polityka Cicero należy zadać pytanie wobec żądania UE do Polski, aby umożliwić rozprzestrzenianie się kornika przez zaniechanie wycinki porażonych drzew w puszczy: Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra? quam diu etiam furor iste tuus nos eludet? quem ad finem sese effrenata iactabit audacia? Jak długo jeszcze i w czyim interesie UE chce z nas szydzić?! O tempora, o mores! Co za czasy, co za obyczaje!!!
 • kornik pisiorek 2017-08-09 12:37:39
  Do Ktoś z RP: Czy chcesz powiedzieć że tego lasu w Turyngii już nie ma? Kierując się twoją logiką powinno go nie być bo albo zjadł go kornik albo Niemcy go wycieli ratując przed kornikiem. Jeżeli jednak stoi a Niemcy wciąż tam biegają, znaczy to że opowiadasz bzdury a Szyszko jest łobuzem prowadzącym gospodarkę rabunkową.
 • Ktoś z RP 2017-08-09 01:31:53
  Ilu z tych co decydują w UE o lasach było w lesie. Ilu z nich odróżnia grzyba od drzewa ? Pracowałem, w NRD w Turyngii u nas był stan wojenny i widziałem ile korniki w sprzyjających warunkach robią szkody. Niemcy biegali po wyznaczonych trasach leśnych... Nie wiedząc, co rośnie obok.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA