REKLAMA

Komisja Europejska wszczyna postępowanie i zawiesza podatek handlowy w Polsce

 • Autor: PAP/JS
 • 19 września 2016 12:07
Komisja Europejska wszczyna postępowanie i zawiesza podatek handlowy w Polsce Komisja Europejska uznała niedawno system progresji podatkowej, jaki chciał wprowadzić wobec handlowców rząd na Węgrzech za pomoc publiczną. Wobec takiego stanowiska Budapeszt musiał się wycofać z tych rozwiązań. (fot. pixabay.com)

• Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego.
• Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną.

KE wydała też nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września. Wprowadza ona dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku będzie więc wynosić 204 mln zł.

Według założeń rządu w przyszłym roku podatek ten miał przynieść budżetowi 1,6 miliarda złotych wpływów.

Polskie władze od dłuższego czasu były w kontakcie w tej sprawie z Komisją Europejską. W pismach wysłanych w lipcu i czerwcu do Brukseli Warszawa przekonywała, że konstrukcja podatku (dokładnie progresja) nie powoduje zróżnicowania pomiędzy podatnikami, czyli nie może być mowy o pomocy publicznej.

Odmienną opinię na ten temat mają urzędnicy w Brukseli. "Komisja obawia się, że progresywne stawki oparte na wielkości przychodów przyznają przedsiębiorstwom o niskich przychodach selektywną przewagę nad ich konkurentami, z naruszeniem unijnych zasad pomocy państwa" - podkreślono w komunikacie KE.

Komisja Europejska uznała niedawno system progresji podatkowej, jaki chciał wprowadzić wobec handlowców rząd na Węgrzech za pomoc publiczną. Wobec takiego stanowiska Budapeszt musiał się wycofać z tych rozwiązań.

MF ma plan działania

"Ministerstwo Finansów spodziewało się zajęcia przez KE stanowiska w sprawie podatku już od kilku tygodni. Trwała wymiana korespondencji, otrzymywaliśmy informacje na ten temat od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i naszego przedstawicielstwa w Brukseli. MF brało pod uwagę zarówno wariant pozytywny, tj. zaprzestanie postępowania przez KE jak i negatywny. Dlatego MF przygotowało plan działań na tą drugą okoliczność. Plan zostanie zakomunikowany opinii publicznej we wtorek (20 września) podczas konferencji prasowej" - poinformował resort finansów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (3 komentarzy)

 • Roman Lorenz 2016-09-20 15:42:34
  KE działa wbrew traktatowi UE. Optymalnym rozwiązaniem dla nas jest obłożenie wszystkich właścicieli firm handlu w detalu, czy hurtowego podatkiem obrotowym o jednakowym procencie. Marketom , które dotychczas nie opłacały takiego podatku, naliczyć zaległość za poprzednie lata z komorniczą windykacją i odebrać koncesję na stałe.Majątek na terenie Polski przejąć w ramach windykacji.
 • pani_w_okularach 2016-09-20 10:19:47
  oczywiscie, wszystkie prawie sklepy wielkopowierzchniowe w Polsce należą dp Niemców lub Francuzów, broniaoich interesów, bo na pewno nie naszych, ŻENADA
 • cku.roman@interia.eu 2016-09-19 16:08:40
  Komisja Europejska nie ma uprawnień do ingerowania w polskie prawo, tolerując opodatkowanie w krajach starej unii, gdzie nie broni przed podatkiem macierzystych sieci.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA