REKLAMA

Komisja Europejska zablokowała podatek handlowy. Szałamacha: będzie nowy

 • Autor: GP
 • 20 września 2016 12:23
Komisja Europejska zablokowała podatek handlowy. Szałamacha: będzie nowy Minister Szałamacha nie przewidział sprzeciwu KE w sprawie podatku od handlu. (fot.:mf.gov.pl)

• Po decyzji Komisji Europejskiej (KE) o zawieszeniu podatku handlowego w Polsce sprawę skomentował minister Paweł Szałamacha.
• Minister finansów ocenił, że działanie KE jest niezgodne z Traktatami Europejskimi.
• - Decyzja KE uderza w interesy małych firm i sprzyja międzynarodowym koncernom - mówił Szałamacha we wtorek (20 września).
• Minister zapowiedział też, że w najbliższym czasie przedstawi rządowi nową wersję podatku od sprzedaży detalicznej.

Po niekorzystnej dla rządu decyzji Komisji Europejskiej (KE) z poniedziałku (19 września) minister finansów Paweł Szałamacha skomentował we wtorek (21 września) obrót sytuacji. Minister ocenił, że KE wysłużyła się lobby handlowemu.

- Nie otrzymaliśmy jeszcze oficjalnego dokumentu z decyzją KE ws. podatku handlowego - zaczynał Szałamacha. Jednocześnie stwierdził, że decyzja jest zwycięstwem lobbystów dużego biznesu i nie uwzględnia interesu państwa polskiego. - Nie spodziewaliśmy się, że KE będzie tak uprzedzona do podatku, i że wyda decyzję sprzeczną z traktatami europejskimi.

Według przepisów UE kompetencja w sprawie podatków (poza podatkiem VAT i akcyzą) należy do państw członkowskich, przypominał minister. Na tej bazie opiera ocenę decyzji.

KE, w ocenie Szałamachy, nie zapoznała się z argumentami strony polskiej i przyjęła wstępną tezę i do niej dostosowała swoje argumenty.

- Decyzja KE uderza w interesy małych firm i sprzyja międzynarodowym koncernom - uzasadniał dalej Szałamacha. Powiedział też, że rozstrzygnięcie Komisji "niszczy piękną różnorodność systemów podatkowych w UE".

Paweł Szałamacha jest ministrem finansów od 2015 roku, źródło: facebook.com

Polityk nie wykluczył, że aby chronić interesy podatników, zawiesi pobór podatku od sprzedaży detalicznej. To pod warunkiem, że oficjalna decyzja KE będzie negatywna, odmowna.

Szałamacha chce w najbliższym czasie ponownie zrewidować podatek od handlu detalicznego i przedstawić go Radzie Ministrów na posiedzeniu rządu.

Decyzja Komisji zaskoczyła wszystkich

Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z wprowadzeniem podatku handlowego w poniedziałek (19 września). Zdaniem Brukseli jego konstrukcja może faworyzować mniejsze sklepy, co może być uznane za pomoc publiczną. KE wydała też nakaz zobowiązujący Polskę do zawieszenia stosowania podatku do czasu zakończenia jego analizy przez Komisję.

Ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej weszła w życie 1 września. Wprowadza ona dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku będzie więc wynosić 204 mln zł.

Według założeń rządu w przyszłym roku podatek ten miał przynieść budżetowi 1,6 miliarda złotych wpływów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

Skomentuj (1 komentarzy)

 • Michał 2016-09-20 12:53:56
  Szałąmacha (...) a jaki podatek doprowadził do zamknięcia ALMY ?REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA