REKLAMA

Komisja Europejska zdecyduje co zrobić ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego

  • Autor: PAP/AT
  • 31 maja 2016 16:02
Komisja Europejska zdecyduje co zrobić ze sporem wokół Trybunału Konstytucyjnego Premier Beata Szydło ma 31 maja wieczorem telefonicznie rozmawiać z wiceszefem KE, by podsumować stan rozmów (fot.pixabay.com)

Komisja Europejska kontynuuje dialog z Polską na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego i 1 czerwca zdecyduje, czy podejmie ewentualne dalsze kroki - poinformowała rzeczniczka KE Mina Andreewa.

"Dialog (między KE a Polską) trwa, rozmowy prowadzone są codziennie, w tym na najwyższym szczeblu politycznym" - powiedziała Andreewa na konferencji prasowej w Brukseli.

Jak dodała, w środę (1 czerwca) na cotygodniowym posiedzeniu komisarzy, wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans poinformuje o rezultatach tych rozmów. Na tej podstawie Komisja zdecyduje o "potencjalnych dalszych krokach". Decyzja będzie zależeć od wyników rozmów z Polską - podkreśliła rzeczniczka. "Ale może nie będzie potrzeby podejmowania takiej decyzji, to będzie zależeć od prowadzonych rozmów" - zastrzegła.

Premier Beata Szydło ma we wtorek (31 maja) wieczorem telefonicznie rozmawiać z wiceszefem KE, by podsumować stan rozmów.

Od stycznia KE prowadzi wobec Polski procedurę ochrony praworządności w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego. Ewentualnym następnym krokiem w tej procedurze może być przyjęcie opinii o zagrożeniu dla rządów prawa. W takim przypadku Polska będzie miała dwa tygodnie, by zareagować na opinię. Jeśli odpowiedź Polski nie będzie zadowalająca, to KE może wydać zalecenia w sprawie rozwiązania kryzysu wokół TK. Ostatecznym rozwiązaniem jest wniosek do Rady UE (przedstawicieli państw członkowskich) o stwierdzenie naruszeń zasad państwa prawa, zgodnie z artykułem 7. unijnego traktatu. Artykuł ten pozwala też nałożyć sankcje na kraj, łamiący zasady praworządności.

Andreewa podkreśliła we wtorek, że procedura ochrony praworządności, przyjęta przez KE w 2014 r., służy właśnie temu, by uniknąć sięgania po artykuł 7. "Zakłada ona prowadzenie konstruktywnego dialogu, który ma rozwiać obawy, mogące prowadzić do systemowych naruszeń zasad rządów prawa. To właśnie robimy, prowadząc dialog z polskimi władzami" - powiedziała rzeczniczka.

W ubiegłym tygodniu KE nie przyjęła zapowiadanej opinii o zagrożeniach dla rządów prawa w Polsce. 24 maja Timmermans udał się do Warszawy na rozmowy z Szydło i prezesem TK Andrzejem Rzeplińskim. Po tej wizycie KE ogłosiła, że dialog z polskimi władzami będzie kontynuowany, a do dyskusji na temat Polski powróci 1 czerwca.

25 maja Timmermans oświadczył, że KE czeka na obiecany przez polską premier postęp w sprawie rozwiązania kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Zapowiedział, że jeśli rząd szybko przedstawi rozwiązanie, KE nie przyjmie opinii ws. praworządności.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • Zeghar 2016-05-31 19:12:58
    Ciekawe czy wreszcie znaleźli podstawę prawną swoich działań. Bo jakoś do tej pory nie potrafili jej podać...
  • Prawo karać przestępców! 2016-05-31 17:21:39
    Polska przesyła być Państwem demokratycznym, Konstytucja RP wciąż obowiązuje, zaś trójpodział władzy jest nieakceptowany przez władzę ustawodawczą. Samowładza nierespektującą Sadownictwa , norm Unijnych jako złodzieje środków Unijnych do celów przestępczych słynnej afery gruntowej w obrębach gmin na przełomie 2012-2014roku masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych prywatnych na "B" budowlane bez wniosków właścicieli gruntów do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów, bez wykonania operatów przy pracach geodezyjnych o charakterze przestępczym co jest oczywiste z Środków Unijnych- Afera Rządowa! Złodziei którzy destabilizują własny kraj z Środków Unijnych należy obciążyć finansowo, patologia nie morze być finansowana przez składki członkowskie innych Państw w celu nabijania kasy do prywatnych kieszeni gangsterów w samorządach ( komunistów).REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA