REKLAMA

Komisja finansów za obcięciem tegorocznych wydatków TK

  • Autor: PAP/JS
  • 15 stycznia 2016 15:27
Komisja finansów za obcięciem tegorocznych wydatków TK Ze zgłoszonych ponad 270 wniosków pozytywną rekomendację uzyskało sześć poprawek (fot. pexels.com/CC0 License)

· Ze zgłoszonych ponad 270 wniosków pozytywną rekomendację uzyskało sześć poprawek.
· Jedna z poprawek przewiduje obcięcie o 3,3 mln zł wydatków TK.
· Komisja wprowadziła także do budżetu poprawkę Cezarego Grabarczyka (PO).

Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za uchwaleniem budżetu na 2016 r. z sześcioma poprawkami; jedna z nich przewiduje obcięcie o 3,3 mln zł wydatków Trybunału Konstytucyjnego.

Przez prawie cztery godziny komisja głosowała w piątek poprawki do projektu budżetu na 2016 r. Ze zgłoszonych ponad 270 wniosków pozytywną rekomendację uzyskało sześć poprawek.

Komisja zgodziła się m.in. na propozycję Krystyny PawłowiczRyszarda Terleckiego (oboje z PiS), by o 3,3 mln zł obniżyć tegoroczne wydatki Trybunału Konstytucyjnego i pieniądze te przeznaczyć na podwyżki wynagrodzeń pracowników sądów administracyjnych.

Uznanie komisji znalazł też wniosek podpisany przez Terleckiego, by o 3,5 mln zł zmniejszyć wydatki komend wojewódzkich policji i tym samym zwiększyć budżet Ochotniczych Straży Pożarnych.

Komisja wprowadziła także do budżetu poprawkę Cezarego Grabarczyka (PO) przeznaczającą 20 mln zł na nową rezerwę celową "Hospicja w województwie łódzkim". Pieniądze na ten cel miałyby pochodzić z wyższych dochodów podatkowych.

Pozytywna rekomendacja dla poprawki Grabarczyka wywołała konsternację wśród posłów PiS. Przewodniczący komisji Andrzej Jaworski ogłosił przerwę techniczną, ale wydruki potwierdziły, że terminale do głosowania działały prawidłowo i głosy zliczono poprawnie.

W projekcie budżetu na ten rok zaplanowano dochody budżetu państwa w wysokości 313 mld 788 mln 526 tys. zł i wydatki w wysokości 368 mld 528 mln 526 tys. zł. Deficyt nie powinien więc przekroczyć 54 mld 740 mln zł.

Największy wpływ na dochody budżetu państwa w 2016 r. będzie miało, według zapowiedzi przedstawicieli rządu, m.in. wprowadzenie podatku od niektórych instytucji finansowych, wprowadzenie podatku od sklepów wielkopowierzchniowych. Ponadto rząd zaplanował po stronie dochodów wpływy z aukcji na rezerwacje częstotliwości z zakresu 800 i 2600 MHz, w wysokości 9 mld 233 mln 270 tys. zł.

Dochody podatkowe w 2016 r. mają wynieść 276 mld 120 mln zł, co stanowi 14,6 proc. PKB prognozowanego na 2016 r. W 2016 r. przewidywane są też dochody z tytułu wpłaty z zysku NBP w wysokości 3,2 mld zł. Dywidendy i wpłaty z zysku zaplanowano w wysokości 4 mld 799 mln 670 tys. zł, a wpływy z ceł w wysokości 3 mld 34 mln zł.

Wydatki mają być wyższe od zaplanowanego w projekcie znowelizowanej ustawy budżetowej na 2015 r. o 31 mld 848 mln 526 tys. zł, tj. o 9,5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA