REKLAMA

Komisja kultury za ustanowieniem 2017 roku Rokiem Conrada i Rzeki Wisły

  • Autor: PAP/JS
  • 12 maja 2016 16:08
Komisja kultury za ustanowieniem 2017 roku Rokiem Conrada i Rzeki Wisły Projekt uchwały, wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został przyjęty podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu (fot. twitter/Sejm)

• Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się podczas posiedzenia za ustanowieniem Roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego i Roku Rzeki Wisły.
• W 2017 roku mija 160-lecie urodzin pisarza i 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle.

Ustanowienie roku 2017 Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego ma być formą uczczenia 160-lecia urodzin pisarza, autora takich powieści jak m.in. "Jądro ciemności", "Lord Jim", "Smuga cienia" czy "Tajny agent". Rocznica urodzin artysty przypada 3 grudnia.

Jak przypominają autorzy projektu uchwały, reprezentowani przez posła Piotra Babinetza (PiS), Conrad-Korzeniowski - właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski - był synem "polskich patriotów, zesłańców syberyjskich", pisarzem zasłużonym dla kultury polskiej i światowej. Podkreślono, że dzięki swojemu dorobkowi literackiemu "zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej".

Czytaj też: Minister Radziwiłł zaznaczył, że rekompensaty dla pacjentów powinny być pewne

"Podejmowanie tematów ważnych dla starego kontynentu czyni go pisarzem uniwersalnym, który (...) nakreślił wizję +Europy bez granic+, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między narodami Europy" - czytamy w projekcie uchwały. "Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła (...) na zawsze weszły do kanonu lektur. Powstający pod wpływem literatury polskich romantyków dorobek pisarski Josepha Conrada, zawiera uniwersalne wartości etyczne" - podkreślono.

Projekt uchwały, wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został przyjęty podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu. Przedstawiciele resortu zapowiedzieli przygotowanie oferty kulturalnej, związanej z obchodami Roku Conrada-Korzeniowskiego. Jak podkreślili, ministerstwo planuje wykorzystanie dorobku i popularności twórczości pisarza do promocji Polski za granicą "poprzez przypominanie o osadzeniu autora "Jądra ciemności" w doświadczeniu polskim XIX. wieku". Posłem sprawozdawcą wybrano Piotra Babinetza.

Rok Rzeki Wisły miałby uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Jak zapisano w projekcie uchwały przyjętej podczas czwartkowego posiedzenia "Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego".

Zobacz: Petru apeluje do rządu o pisemną wersję audytu

Przypomniano, że w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Tym samym rok 1467 stał się pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, "rozpoczynającym najwspanialsze lata historii Polski". "Spław Wisłą i jej dopływami przyczynił się do rozkwitu gospodarczego w Polsce w okresie złotego wieku, dzięki czemu stała się ona europejską potęgą polityczną, militarną i ekonomiczną" - podkreślono.

"Wisła - Królowa Polskich Rzek, symbol polskości i patriotyzmu - to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. To wyjątkowa rzeka, przez stulecia różnorodnie kształtowania przez naturę i ludzi wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym. Wymaga zrównoważonego rozwoju, przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań" - czytamy w uchwale. Posłanką-sprawozdawczynią została przewodnicząca Komisji Elżbieta Kruk (PiS).

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA