REKLAMA

Komisja negatywnie o wniosku ws. odrzucenia noweli ustawy o TK

  • Autor: PAP
  • 22 grudnia 2015 16:18
Komisja negatywnie o wniosku ws. odrzucenia noweli ustawy o TK Budynek Trybunału Konstytucyjnego (fot. Bartlomiej Cacko/BTK/ trybunal.gov.pl)

Sejmowa komisja ustawodawcza negatywnie zaopiniowała we wtorek wniosek PO i Nowoczesnej w sprawie odrzucenia projektu nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym autorstwa PiS. Komisja obecnie omawia 28 poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu do tego projektu.

Wniosek o odrzucenie projektu został zaopiniowany przez komisję negatywnie - 10 głosami za, 15 przeciw, przy jednym wstrzymującym się.

Pierwsze czytanie Sejm przeprowadził w miniony czwartek; w poniedziałek - mimo protestów i apeli posłów PO i Nowoczesnej, które wnioskowały m.in. o przeprowadzenie ws. projektu publicznego wysłuchania - zajęła się nim sejmowa komisja ustawodawcza. Obrady były burzliwe, trwały 12 godzin. Przed północą przyjęto sprawozdanie komisji. We wtorek 22 grudnia w Sejmie odbyło się drugie czytanie tego projektu.

Łącznie w drugim czytaniu do projektu nowelizacji ustawy o TK zgłoszonych zostało 28 poprawek. Większość z nich złożyły kluby opozycyjne PO, Nowoczesna i PSL - poprawki te w dużej części dotyczą skreślenia poszczególnych punktów i artykułów z nowelizacji.

PO zaproponowało także m.in., że w przypadku niewyznaczenia przez prezydenta daty ślubowania nowego sędziego co najmniej siedem przed rozpoczęciem jego kadencji, osoba wybrana na sędziego składałaby notarialnie poświadczone ślubowanie na piśmie, a dokument byłby doręczany prezydentowi. Opozycyjne kluby chcą również vacatio legis - PSL proponuje, aby były trzy miesiące, zaś Nowoczesna chce dwóch lat. W projekcie przewidziano natomiast, że ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Cztery poprawki złożył klub PiS. Zgodnie z jedną z nich, z ustawy o TK nie zostałby uchylony art. 2, według którego siedzibą TK jest Warszawa. Inne z poprawek PiS dotyczą m.in. przepisów przejściowych.

Przez pierwsze pół godziny obrad komisja prowadziła spór o sposób procedowania poprawek. Posłowie opozycji protestowali przeciw ograniczeniu dyskusji - ograniczeniu wypowiedzi do uzasadnienia poprawek przez wnioskodawców i dopuszczeniu jednego ewentualnego głosu przeciw.

Posłowie PiS skarżyli się, że fotoreporterzy i operatorzy kamer pracujący bezpośrednio za plecami posłów zakłócają posiedzenie, a "cykanie przeszkadza". Opozycja domaga się, by o spornych poprawkach wypowiadało się Biuro Analiz Sejmowych. Argumentowała, że wtorkowe posiedzenie jest bezpodstawne, ponieważ podczas obrad komisji w poniedziałek wieczorem głosowanie, w którym większość opowiedziała się za przerwaniem prac do 7 stycznia - wbrew zarządzonej przez prezydium reasumpcji - odbyło się prawidłowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA