REKLAMA

Komisja odrzuciła poprawki opozycji ws. TK

  • Autor: pt/pap
  • 29 czerwca 2016 17:17
Komisja odrzuciła poprawki opozycji ws. TK Komisja odrzuciła m.in. poprawki opozycji, by Sejm wybierał sędziego TK większością 2/3 głosów (fot.sejm.gov.pl)

• Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka odrzuca w środę kolejne poprawki, zgłaszane przez opozycję do bazowego projektu nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.
• Odrzucone poprawki opozycja złoży jako wnioski mniejszości.

Komisja rozpatruje wypracowany w podkomisji projekt nowej ustawy. W piątek, po rozpatrzeniu czterech projektów zmian prawa ws. TK (autorstwa PiS, PSL, KOD i Kukiz'15), podkomisja przyjęła wspólny projekt, uznając za bazową propozycję PiS. Wcześniej komisja opowiedziała się przeciwko wnioskowi opozycji, aby odrzucić ten projekt.

Do godz. 16 w środę komisja przyjęła propozycje zapisów 15 artykułów projektu liczącego ich w sumie 94. Środowe posiedzenie komisji, która chce tego dnia skończyć prace, może potrwać do późnych godzin wieczornych.

Komisja odrzuciła m.in. poprawki opozycji, by Sejm wybierał sędziego TK większością 2/3 głosów - a nie bezwzględną. Nie znalazły też poparcia poprawki PO, by kandydatów do TK mogły zgłaszać także KRS, SN i NSA. Przepadła propozycja KOD, by ślubowanie nowego sędziego odbierał marszałek Sejmu, a nie prezydent.

Ponadto opozycja kwestionowała zapis projektu bazowego, by prezydent RP zgadzał się na usunięcie sędziego z TK - jeśli zapadłoby takie orzeczenie sądu dyscyplinarnego TK. "To byłaby funkcja superarbitra z prawem łaski, nigdzie niestosowana" - mówiła Kamila Gasiuk-Pihowicz (N).

"Sędzia może paść ofiarą wewnętrznych porachunków w TK" - argumentowała Krystyna Pawłowicz (PiS). Zapis krytycznie oceniło Biuro Legislacyjne Sejmu. Poprawki PO i N przepadły

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA