REKLAMA

Komisja pozytywnie o Romanie Giedrojciu, kandydacie na inspektora pracy

  • Autor: PAP/GP
  • 28 stycznia 2016 13:50
Komisja pozytywnie o Romanie Giedrojciu, kandydacie na inspektora pracy Poseł Wojciech Szarama poinformował po głosowaniu, że teraz wnioski komisji zostaną przekazane marszałkowi Sejmu. (fot. pixabay.com)

• Sejmowa komisja ds. kontroli państwowej pozytywnie zaopiniowała w czwartek (28 stycznia) odwołanie z funkcji głównego inspektora pracy Iwony Hickiewicz.
• Na to stanowisko zostanie powołany Roman Giedrojć.
• Głównego inspektora pracy powołuje marszałek Sejmu.

Zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy, Głównego Inspektora Pracy powołuje i odwołuje marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii Rady Ochrony Pracy i właściwej komisji sejmowej.

Przewodniczący komisji Wojciech Szarama (PiS) poinformował, że dotychczasowa Głowna Inspektor Pracy złożyła 19 stycznia pismo, w którym poinformowała o rezygnacji z funkcji ze względów osobistych. Hickiewicz na swoje stanowisko została powołana w lipcu 2012 roku przez ówczesną marszałek Sejmu Ewę Kopacz.

Za kandydaturą Romana Giedrojcia zagłosowało 9 posłów, nikt nie był przeciw, a jedna posłanka wstrzymała się od głosu.

Szarama poinformował po głosowaniu, że teraz wnioski komisji zostaną przekazane marszałkowi Sejmu. W trakcie posiedzenia komisji kandydat na Głównego Inspektora Pracy powiedział, że chce przede wszystkim zwiększyć skuteczność inspekcji pracy, tak by lepiej walczyć z patologiami na rynku pracy.

Rząd zapowiada, że będzie więcej szpitali w Polsce.

Podczas wtorkowego posiedzenia Rady Ochrony Pracy kandydat na Głównego Inspektora Pracy wskazywał także na potrzebę odbiurokratyzowania pracy inspektora, który nierzadko tylko 30 proc. swego czasu przeznacza na kontrolę, gdyż 70 proc. musi poświęcić załatwianiu obowiązków administracyjnych. Mówił też o konieczności wprowadzenia systemu cyklicznego kontrolowania przedsiębiorstw, tak aby inspektorzy sprawdzali warunki pracy w poszczególnych firmach co najmniej raz na pięć lat.

We wtorek Rada Ochrony Pracy także pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Giedrojcia na Głównego Inspektora Pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA