REKLAMA

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha świadków w wątku dot. działań policji i służb specjalnych

  • Autor: PAP/JS
  • 06 listopada 2017 16:44
Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha świadków w wątku dot. działań policji i służb specjalnych Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) wskazała, że komisja będzie pytała świadków m.in. o zainteresowanie ze strony policji Amber Gold oraz osobami Marcina i Katarzyny P., czyli b. szefami tej firmy. (fot. Sejm/twitter)

Sejmowa komisja śledcza rozpocznie w tym tygodniu przesłuchania świadków w wątku dot. działań policji i służb specjalnych ws. Amber Gold. We wtorek (7 listopada) zeznania złożyć mają b. funkcjonariusze KWP w Gdańsku; w środę - b. członek rady nadzorczej Amber Gold Paweł Kunachowicz.

• Marcin P., składając w czerwcu br. zeznania przed komisją śledczą stwierdził, że Emil Marat uprzedzał go o czynnościach ABW związanych z jego spółką.

• Dodał też, że Marat mówił mu o możliwości wykorzystania kontaktów z politykami z kancelarii premiera.

• Według Marcina P., być może powoływał się on na ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego.

W tym tygodniu komisja śledcza zaplanowała przesłuchania trzech świadków. We wtorek mają stanąć przed nią b. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku: o godz. 10 Anna Fołta-Nowacka, a po południu Maciej Zajda.

Przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS) wskazała, że komisja będzie pytała świadków m.in. o zainteresowanie ze strony policji Amber Gold oraz osobami Marcina i Katarzyny P., czyli b. szefami tej firmy.

"Chodzi m.in. o to jakie poczynili ustalenia oraz kiedy, jakie i dlaczego takie, a nie inne działania podejmowali, z kim te działania uzgadniali oraz z jakimi innymi służbami współpracowali" - poinformowała.

Pytana, czy wtorkowe przesłuchania świadków będą otwarte dla opinii publicznej, Wassermann stwierdziła, że przesłuchiwani będą byli funkcjonariusze, więc "nie istnieje powód, aby ich przesłuchania były zamknięte". "Komisja będzie chciała ich przesłuchać na posiedzeniu otwartym. Oczywiście bierzemy też pod uwagę wariant, że wejdziemy na taką tematykę, iż będzie konieczność posiedzenia zamkniętego" - zaznaczyła.

Z kolei w środę rano przed komisją stawić ma się b. członek rady nadzorczej Amber Gold Paweł Kunachowicz. Początkowo jego przesłuchanie miało się odbyć w połowie września, jednak komisja postanowiła je przesunąć.

Powodem były, ujawnione podczas zeznań b. doradcy zarządu Amber Gold Emila Marata, rozbieżności w stenogramach z podsłuchów rozmów telefonicznych szefa Amber Gold Marcina P. Komisja wystąpiła też wówczas z wnioskami do ABW i prokuratury o wyjaśnienie tych sprzeczności oraz ustalenie właściwego zapisu rozmów.

"W komisji śledczej musimy bazować na wiarygodnych materiałach, rzetelnie sporządzonych przez ABW. Tymczasem jedna rozmowa została opisana na dwa sposoby. Słyszymy jedno zdanie raz wypowiedziane przez Emila Marata, w innej wersji przez Marcina P., tak nie może być" - mówił wówczas dziennikarzom członek komisji śledczej Witold Zembaczyński (Nowoczesna).

"Istotne jest, byśmy świadkom zadawali właściwe pytania, a do tego są potrzebne nowe odsłuchy tego materiału dowodowego, wtedy będziemy wracać do przesłuchania świadka" - dodał.

Marcin P., składając w czerwcu br. zeznania przed komisją śledczą stwierdził, że Marat uprzedzał go o czynnościach ABW związanych z jego spółką. Dodał też, że Marat mówił mu o możliwości wykorzystania kontaktów z politykami z kancelarii premiera. Według Marcina P., być może powoływał się on na ówczesnego szefa MSW Jacka Cichockiego.

Marat, zeznając we wrześniu przed komisją przyznał, że wraz ze współpracującym z Amber Gold adwokatem Pawłem Kunachowiczem rozważali spotkanie z Cichockim i rozmowę na temat tego, jak firma Amber Gold i linie OLT Express są "rozbijane". Zaznaczył jednak, że P. nie naciskał na taką rozmowę.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Madera 2017-11-06 16:58:28
    Przestańcie proszę wydawać nadaremno nasze pieniądze.Nikt z Żydów nie pójdzie do więzienia, a wiadomości tylko kto jest większym złodziejem nie są warte publicznych pieniędzy.Kopalnie na to będziecie bandyci sprzedawać aby Ukradzionej nam prze Żydów Tv zapłacić ?! Jesteście wszyscy bandytami i złodziejami, więc co chcecie nam udowodnić ?!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA