REKLAMA

Komisja ustaliła listę 15 sędziów-kandydatów do KRS

  • Autor: PAP/JS
  • 05 marca 2018 19:05
Komisja ustaliła listę 15 sędziów-kandydatów do KRS Za ustaleniem takiej listy głosowało 18 posłów, przeciw było 10, nikt się nie wstrzymał. (fot. Sejm/twitter)

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka ustaliła listę 15 sędziów - kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa. Składa się ona z dziewięciu kandydatów wskazanych przez PiS i sześciu wskazanych przez Kukiz'15.

Za ustaleniem takiej listy głosowało 18 posłów, przeciw było 10, nikt się nie wstrzymał.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o KRS, która weszła w życie w połowie stycznia, wprowadzony został wybór 15 członków KRS-sędziów na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm - dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie.

Sejm ma wybierać członków KRS co do zasady większością trzech piątych głosów, głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5, głosowano by na tą samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów. Ze wstępnego harmonogramu kontynuacji przerwanego w zeszłym tygodniu posiedzenia Sejmu wynika, że wyborem sędziów - członków KRS - Izba ma zająć się we wtorek.

Podmiotami uprawnionymi do zgłoszenia propozycji kandydatów do KRS były grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. W drugiej połowie lutego Centrum Informacyjne Sejmu podało listę 18 propozycji kandydatów do KRS. Po upublicznieniu wszystkich nazwisk z listy, marszałek Sejmu zwrócił się do klubów parlamentarnych o wskazanie wybranych kandydatów spośród 18 zgłoszeń.

Czytaj też: We wtorek Sejm prawdopodobnie wybierze członków KRS

PiS wskazał dziewięciu kandydatów. Kandydaci wskazani przez PiS to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Leszek Mazur, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.

Z kolei klub Kukiz'15 wskazał sześciu kandydatów. Kandydaci wskazani przez ten klub to: Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Zbigniew Łupina, Jędrzej Kondek i Maciej A. Mitera.

Pozostałe kluby nie skorzystały z prawa do wskazania kandydatów.

"Proponuję, aby na liście umieścić kandydatów zgłoszonych przez oba kluby" - zaproponował przewodniczący komisji Stanisław Piotrowicz (PiS). Tę propozycję poparło 18 posłów, a przeciw było siedmiu. Wtedy przystąpiono do ostatecznego głosowania nad ustaleniem listy kandydatów.

Na końcu posiedzenia komisji na posła sprawozdawcę wybrano przewodniczącego Piotrowicza. Głosowania odbyły się w burzliwej atmosferze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • EuPi 2018-03-06 11:41:57
    To jest dopiero kolesiostwo! Lista hańby, jak w Korei Półn., tylko na razie jeszcze nie rozstrzeliwuja, ale to tylko kwestia czasu, wystarczy wyjść z UE.
  • reality szoł 2018-03-06 09:57:18
    KRS to przbuzni Ziobry popierani też przez jego nprzbużnych prawdopodobnie bo listy poparcia utajniono.To gożej niż w Korei Płn.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA