REKLAMA

Komisja Wenecka: Co usłyszeli wysłannicy Rady Europy?

  • Autor: AW/PAP
  • 12 września 2016 13:07
Komisja Wenecka: Co usłyszeli wysłannicy Rady Europy? Sędziowie TK twierdzą, ze ich postulaty zostały przez KW zignorowane (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 pl)

• Stan prawny w związku z niepublikowaniem wyroków TK, niemianowanie przez prezydenta sędziów, planowana reforma sądownictwa - tych spraw, jak powiedział rzecznik Sądu Najwyższego Dariusz Świecki, dotyczyły pytania, jakie zadawali w poniedziałek (12 września) sędziom SN przedstawiciele Komisji Weneckiej.
• Spotkania z Komisją odmówili zaś sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

Rzecznik dodał, że była też mowa o - jak to określił - "pewnej atmosferze" wokół sądownictwa.

"Indywidualne zachowania mogą razić i wzbudzać jakiś niepokój, ale mówimy o takim globalnym przyzwoleniu, czy takim nastroju do pewnego rodzaju ataków na sędziów, co w naszym przekonaniu nie jest dobrym kierunkiem rozmowy o reformie sądownictwa, która niewątpliwie jest potrzebna. (...) Nikt nie twierdzi, że sądownictwo funkcjonuje doskonale. Tylko rozmawiajmy o tym, jak te błędy naprawić, wyeliminować. Nie zaczynajmy rozmowy od wyeliminowywania sędziów" - powiedział Świecki.

Jak relacjonował po spotkaniu, wysłannicy Komisji Weneckiej pytali o stan prawny w Polsce w związku z niepublikowaniem przez prezes Rady Ministrów wyroków Trybunału Konstytucyjnego i o to, czy w związku z tym występowały problemy ze stosowaniem prawa przez sądy powszechne, czy rzutowało to na sprawność postępowań.

Padło wyjaśnienie - poinformował Świecki - że uchwała Zgromadzenia Ogólnego sędziów SN i stanowisko NSA wskazywały, "że orzeczenia TK obowiązują z chwilą ogłoszenia, nie opublikowania".

Przedstawiciele Komisji Weneckiej usłyszeli także - relacjonował rzecznik - że nie było przypadków, by sądy powszechne musiały stosować niepublikowane wyroki, ale z takim problemem zmierzył się sąd administracyjny. "Wyjaśniliśmy, że ta kwestia stała się bezprzedmiotowa, bo większość wyroków TK (…) została opublikowana" - dodał Świecki.

Wysłannicy KW pytali także o nowelizację ustawy o TK i orzeczenie TK, który oceniał tę ustawę w sierpniu.

Pytania członków KW dotyczyły również niepowołania przez prezydenta 10 sędziów i ich obecnej sytuacji. Rzecznik SN powiedział, że sędziowie wskazali, iż podobny przypadek miał miejsce za prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

"Kwestia powołania sędziego na urząd sędziowski - jak wynika z decyzji pana prezydenta - może być przedmiotem odmiennych interpretacji, pewnego sporu prawnego, który opiera się na pytaniu, czy prerogatywa prezydenta powołania sędziego na urząd to jego prawo czy obowiązek" - mówił rzecznik SN.

Rozmowa dotyczyła także braku uzasadnienia decyzji prezydenta. I - jak dodał Świecki - tego, czy "powody były merytoryczne czy inne, co by już stanowiło pewien niebezpieczny precedens i było pewną formą weryfikacji sędziów w związku z ich orzekaniem".

Reprezentanci KW - powiedział rzecznik - dociekali także, na czym miałaby polegać przygotowywana reforma sądownictwa.

Sędziowie TK stracili zaufanie

Spotkania z Komisją Wenecką odmówili natomiast sędziowie Trybunału Konstytucyjnego.

"Zaproponowana przez Komisję formuła krótkiego spotkania z nami, rozpoczynającego się o godz. 10.45, a więc 15 minutowego, poprzedzonego ponad dwugodzinnym spotkaniem z innymi sędziami Trybunału, jednoznacznie wskazuje pozorne i wyłącznie wizerunkowe działanie Komisji” – poinformowali w swoim stanowisku..

Przypominieli także, że skierowali swoje uwagi do Komisji w sprawie ustawy z 22 grudnia 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym. Uwagi te, jak twierdzą, zostały „całkowicie zignorowane”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Piotr 2016-09-12 16:25:00
    KŁAMSTWO!!! Spotkania z Komisją Wenecką odmówili sędziowie powołani przez PiS, pozostali, czyli zdecydowana większość, wzięła udział w spotkaniu!!! Informacja rodem z PRL-u i to za PAP-em, hehehe. Dobra zmiana ma się dobrze, hehehe.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA