REKLAMA

Komisja Wenecka podała konkluzję opinii: Osłabienie TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa

  • Autor: PAP/JS
  • 11 marca 2016 15:47
Komisja Wenecka podała konkluzję opinii: Osłabienie TK podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa W zakończeniu komunikatu przytoczono słowa sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda (fot. twitter/Marek Kuchciński)

Komisja Wenecka w wydanym komunikacie poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie wydajności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce.

W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania". Komisja Wenecka wezwała polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności przy poszanowaniu orzeczeń TK.

Zauważono, że wymagana do przyjęcia orzeczeń większość dwóch trzecich sędziów Trybunału uniemożliwi pracę nad pilnymi sprawami. Dlatego dotyczące tego "poprawki zagroziłyby nie tylko praworządności, ale także funkcjonowaniu demokratycznego systemu".

Czytaj też: Szymański: Opinia Komisji Weneckiej jest niepomyślna dla Polski

W dalszej części komunikatu przypomniano, że 9 marca sam Trybunał Konstytucyjny uznał te poprawki za niekonstytucyjne i je odrzucił. Rząd zaś ogłosił, że nie opublikuje tego orzeczenia - wskazała Komisja.

"Komisja Wenecka uważa, że tak bezprecedensowy ruch może dalej pogłębić kryzys konstytucyjny w Polsce" - napisano. W opinii stwierdzono, że TK "miał prawo zająć się tymi poprawkami, nie stosując ich w tym przypadku".

W zakończeniu komunikatu przytoczono słowa sekretarza generalnego Rady Europy Thorbjoerna Jaglanda. "Opinia Komisji Weneckiej daje nam podstawy, by rozpocząć dialog z Polską, który będę kontynuował, kiedy odwiedzę Warszawę na początku kwietnia" - napisano.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (2 komentarzy)

  • GIENEK1356 2016-03-12 15:26:41
    SKLAD KOMISJI 90% NARDU WYBRANY - A CO ONA MÓWI O PRAWACH CZLOWIEKA W IZRAELU I ARABII SAUDYISKIEI CZY PRZYPADKIEM NIE FINNANSUJE JEJ SOARES WIELKIE KLAMSTWO I WCISKANIE CIEMNOTY LUDZIOM MYSLACYM TYLKO NAIWNI W IERZA W TO CO ONI MOWIA
  • Alfred 2016-03-11 22:32:13
    Czy KW ma pojęcie jak wygłądała "demokracja, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce, pod czas większości istnienia IIIRP? Oligarchowie wspólnie z opcja polityczną grabili, kradli, wpływali na decyzje sądów, mediów i finansowali polityków. Gdzie było prawo i ochronią obywateli przed tym skorumpowanym stanem? Bruksela nic nie chciała wiedzieć i widzieć, nawet nie wie dlaczego 2-3 milionów rodaków musiała wyjechać za chlebem i przyzwoitym życiem dla siebie i swoich rodzin.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA