REKLAMA

Komisja Wenecka ponownie w Polsce

  • Autor: PAP/JS
  • 26 kwietnia 2016 19:10
Komisja Wenecka ponownie w Polsce Komisja gościła w Polsce w marcu. 11 marca wydala opinię na temat zmiany polskiej ustawy o TK (fot. twitter/Marek Kuchciński)

• Delegacja Komisji Weneckiej złoży wizytę w Polsce w dniach 28-29 kwietnia, a jej celem będzie przygotowanie opinii na temat ustawy o policji - poinformowała Rada Europy.
• Przyjęcie opinii planowane jest na sesji plenarnej w dniach 10-11 czerwca.

W komunikacie przekazanym PAP rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos sprecyzował, że delegacja spotka się z parlamentarzystami, także z opozycji, oraz z przedstawicielami prokuratury i środowisk adwokackich, ministerstw: sprawiedliwości i spraw wewnętrznych, rzecznikiem praw obywatelskich i przedstawicielami organizacji pozarządowych.

Rzecznik RE podkreślił, że wizyta ma charakter techniczny i ma na celu przygotowanie opinii na temat ustawy o policji, o co wystąpił Komitet Monitorujący Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w styczniu tego roku. Komitet przygląda się wypełnianiu przez kraje Rady Europy obowiązków wynikających z podpisanych przez nie konwencji.

Kakaviatos poinformował PAP, że w skład delegacji wejdzie sekretarz Komisji Weneckiej Thomas Markert z Niemiec.

Zgodnie z procedurą prac Komisji Weneckiej po wizycie delegacji w Warszawie jej członkowie przygotują swoje uwagi i komentarze, które następnie zostaną połączone i zredagowane w postaci projektu opinii. Projekt ten będzie przedmiotem obrad podczas czerwcowej sesji plenarnej Komisji w Wenecji i zostanie przez nią przyjęty.

Będzie to już druga w ciągu niespełna trzech miesięcy wizyta Komisji Weneckiej, organu doradczego Rady Europy, w Polsce.

W lutym delegacja komisji z jej przewodniczącym Giannim Buquicchio na czele była w Warszawie, przygotowując opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z grudnia zeszłego roku.

Opinia ta została następnie przyjęta przez Komisję w marcu. KW oceniła, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania"

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA