REKLAMA

Komisja Wenecka: Schetyna, Kukiz i Petru o sprawie TK i szukaniu kompromisu

  • Autor: PAP/GP
  • 11 marca 2016 17:55
Komisja Wenecka: Schetyna, Kukiz i Petru o sprawie TK i szukaniu kompromisu Grzegorz Schetyna (fot.:twitter.com/Platforma_org)

• Komisja Wenecka popiera Polskę, Polaków i opozycję; opinia Komisji to sygnał pokazujący, jak wolny świat ocenia to, co się dzieje w Polsce - w ten sposób szef PO Grzegorz Schetyna skomentował w piątek komunikat Komisji na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce.
• Jeśli rząd nie zastosuje się do opinii Komisji Weneckiej, będzie to miało negatywne konsekwencje dla Polski, m.in. osłabi bezpieczeństwo kraju - uważa lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Według niego obecnie można mówić o poważnym kryzysie państwa.
• Po wydaniu opinii przez Komisję Wenecką szefowie klubów parlamentarnych powinni natychmiast spotkać się i osiągnąć kompromis ws. TK - w ten sposób opinię Komisji na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce skomentował lider klubu Kukiz'15, Paweł Kukiz.

- To ważny dzień, czekaliśmy na ten komunikat Komisji Weneckiej, możemy wyraźnie powiedzieć, że Komisja Wenecka popiera Polskę, Polaków i popiera opozycję. To, o czym mówiliśmy w ostatnich tygodniach i miesiącach, to dzisiaj dostajemy bardzo wyraźne wsparcie. To jest symboliczny sygnał pokazujący, jak wolny świat ocenia to, co dzieje się w Polsce w ostatnich dniach - powiedział Schetyna w piątek dziennikarzom w Sejmie.

Jak dodał, prezydent Andrzej Duda powinien - po opinii Komisji Weneckiej - wyciągnąć wnioski i jak najszybciej przyjąć ślubowanie trzech sędziów.

- Kolejny raz gorąco apelujemy też do premier Beaty Szydło, aby - tak jak napisała Komisja Wenecka - opublikowała zapis orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego - podkreślił Schetyna.

Szef klubu PO Sławomir Neumann zauważył, że Komisja Wenecka wskazała, że do naruszenia konstytucji doszło także za czasów rządów PO-PSL.

- Szanujemy ten wyrok, on już jest naprawiony, bo dwóch sędziów, których nadliczbowo wybrano w poprzedniej kadencji, jest zastąpionych sędziami wybranymi przez PiS. Oczekujemy, że wyroki Trybunału i takich instytucji, jak Komisja Wenecka, szanować będzie również większość parlamentarna i osoby odpowiedzialne za przestrzeganie prawa i konstytucji, czyli prezydent i premier - zaznaczył Neumann.

Poseł PO Andrzej Halicki przekonywał, że najważniejszą konkluzją Komisji Weneckiej jest punkt, który mówi o opublikowaniu środowego wyroku TK.

- Punktem wyjścia z obecnej sytuacji jest wydrukowanie orzeczenia i uznanie wszystkich orzeczeń Trybunału za wiążące - podkreślił.

Nowoczesna

- Opinia Komisji Weneckiej jest ostateczna i to jest bardzo zła opinia dla Polski, mówi bowiem o tym, że w Polsce jest łamane prawo, łamana konstytucja, osłabiona jest polska demokracja - skomentował lider Nowoczesnej.

Podkreślił przy tym, że już nie tylko orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, ale też międzynarodowe, obiektywne ciało potwierdziło, że w Polsce złamano konstytucję.

W opinii Petru krytyczną kwestią jest obecnie to, by polski rząd zastosował się zarówno do orzeczenia TK jak i opinii Komisji Weneckiej. Apelował jednocześnie do premier Beaty Szydło o opublikowanie ostatniego wyroku Trybunału w Dzienniku Ustaw.

- Jeśli się to nie stanie, to będzie to miało istotne konsekwencje nie tylko w Polsce, ale i międzynarodowe - podkreślił.

politycy Nowoczesnej, źródło: twitter.com/_nowoczesna

- Mam poważne obawy, że to, co się dzieje, istotnie osłabi międzynarodową pozycję Polski, negatywnie wpłynie też na bezpieczeństwo naszego kraju. W tym momencie mamy poważny kryzys państwa, poważny kryzys konstytucyjny - dodał.

Z kolei rzeczniczka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz mówiła, że Komisja Wenecka bardzo precyzyjnie wskazała, że projekt nowelizacji ustawy o TK przedstawiony przez PiS miał na celu spowolnienie prac Trybunału i nie doprowadziłby do jakiejkolwiek naprawy czy jakiegokolwiek zwiększenia efektywności prac tej instytucji.

- Komisja Wenecka także jednoznacznie wskazała, że TK ma prawo oceniać konstytucyjność ustaw i żadna ustawa nie może tego zmienić. Zatem wyrok, który zapadł 9 marca jest jak najbardziej wiążący dla polskich władz i powinien zostać wykonany - mówiła.

Paweł Kukiz nawołuje do negocjacji

Według Kukiza nie ulega wątpliwości, że mamy do czynienia z głębokim kryzysem konstytucyjnym i możemy przez to pogrążyć się w kryzysie prawnym.

- Konstytucja nie jest dziełem doskonałym, stąd wynika taka walka dużych partii politycznych o możliwość jej interpretowania - ocenił polityk.

- Jestem przekonany co do tego, że powinniśmy natychmiast, szefowie klubów parlamentarnych, spotkać się, osiągnąć kompromis w trybie natychmiastowym. Mówiąc kolokwialnie: zamknąć się w jakiejś sali i nie wychodzić z niej do tego momentu, aż tego kompromisu nie osiągniemy - powiedział Kukiz.

Paweł Kukiz w czasie komentowania opinii Komisji Weneckiej, Sejm, źródło: twitter.com/kukiz15

Zaznaczył, że nie jest zbyt optymistycznie nastawiony do tych rozmów, bo obawia się, że partie polityczne będą chciały wykorzystać sytuację po to, by realizować swoje partykularne interesy.

- My nie partycypujemy w tym kryzysie, jesteśmy zwolennikami drobnych zmian w konstytucji, które doprowadzą do tego, że sędziowie TK orzekać będą w szeroko pojętym interesie obywateli, a nie w imieniu czy interesie partii politycznych, z których mianowania, nominowania pochodzą - mówił Kukiz.

Przekonywał, że zaproponowana przez jego klub opcja, by 2/3 ustawowej liczby posłów wskazywało sędziów TK, jest najlepsza. Gdyby została przyjęta przez Sejm - mówił Kukiz - pokazalibyśmy i sobie, i światu, że jesteśmy państwem demokratycznym, w którym interes obywatelski stoi nad interesem partyjnym.

Według Kukiza, po wydaniu przez Komisję Wenecką opinii gorzkie pigułki dostali rządzący zarówno obecnej, jak i poprzedniej kadencji.

- Rzut na Trybunał Konstytucyjny był zarówno z jednej, jak i z drugiej strony - podkreślił.

Pytany o to, czy w obecnej sytuacji rząd powinien opublikować orzeczenie TK z 9 marca, Kukiz powiedział, że na razie nie zajmujemy się szczegółowymi kwestiami. Mówił, że w tej chwili najważniejsze jest wypracowanie kompromisu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA