REKLAMA

Komisja Wenecka weźmie pod lupę kolejną ustawę autorstwa PiS

  • Autor: Parlamentarny.pl (JS)
  • 14 marca 2016 11:48
Komisja Wenecka weźmie pod lupę kolejną ustawę autorstwa PiS Andrzej Duda i Giannim Buquicchio, szef Komisji Weneckiej (fot.: twitter.com/prezydentpl)

Na wniosek Rady Europy Komisja Wenecka zajmie się kolejną polską ustawą. Tym razem pod lupą Komisji ma się znaleźć tzw. ustawa inwigilacyjna - informuje TVN24.

Tzw. ustawą inwigilacyjną Komisja Wenecka ma się zająć 10 i 11 czerwca.

Nowelizację przygotowaną przez posłów PiS Sejm uchwalił 15 stycznia, przy sprzeciwie całej opozycji. Senat przyjął ją bez poprawek 29 stycznia, a prezydent podpisał 3 lutego - przypomina TVN24.

Nowelę dotyczącą zasad inwigilacji kwestionowały m.in.: cała opozycja, RPO, GIODO, Krajowa Rada Sądownictwa, Rada ds. Cyfryzacji, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Rada Radców Prawnych oraz organizacje pozarządowe. Najbardziej krytykowano zapisy o danych internetowych, czyli zakresie każdorazowego skorzystania z usługi świadczonej drogą elektroniczną, np. adresów odwiedzanych stron, wpisów w wyszukiwarce, adresów email. Dziś po te dane do operatorów i firm internetowych służby występują na potrzeby prowadzonych postępowań pisemnie i taką drogą je dostają.

Czytaj też: Adam Bodnar zaskarży nowelizację ustawy ws. zasad inwigilacji

Przypomnijmy, nowelizacja wprowadza dostęp do tych danych online - przez tzw. bezpieczne połączenie internetowe (największe firmy utworzą je na swój koszt; Sejm przyjął poprawkę Nowoczesnej, by zwolnić od tego mniejsze firmy). Po dane służby będą mogły sięgać w celu zapobiegania lub wykrywania przestępstw, ratowania życia lub zdrowia ludzkiego bądź wsparcia działań poszukiwawczych czy realizacji zadań ustawowych. Na pozyskanie treści np. maila czy czatu nadal będzie - tak jak dziś - potrzebna uprzednia zgoda sądu.

 Informacje na ten temat potwierdził PAP rzecznik Rady Europy. - Debata nad nowelizacją, m.in. zmieniającą zasady inwigilacji, jest w planie prac Komisji. Na razie program tych obrad nie został oficjalnie ogłoszony, ale już wiadomo, że sprawa ta będzie tematem posiedzenia - informuje Rada Europy, której organem doradczym Komisja Wenecka.

"Będzie następna wizyta delegacji Komisji Weneckiej w Polsce, ale jej data nie jest jeszcze znana"- powiedział w rozmowie z PAP rzecznik RE Panos Kakaviatos.

Debata na temat tej nowelizacji i wydanie opinii KW odbędzie się na wniosek Rady Europy.

Komisja zajmie się analizowaniem polskiej ustawy 3 miesiące po zbadaniu kwestii nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym, którą w wydanej 11 marca opinii skrytykowała.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA