REKLAMA

Komisja Wenecka: Zagraniczni goście spotkali się z Marszałkiem Senatu

  • Autor: PAP/GP
  • 29 kwietnia 2016 14:46
Komisja Wenecka: Zagraniczni goście spotkali się z Marszałkiem Senatu Marszałek Senatu w czasie obrad plenarnych izby. (fot.:Michał Józefaciuk/senat.gov.pl)

Podczas spotkania z delegacją Komisji Weneckiej mówiliśmy o tym, że wobec groźby terroryzmu naszym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa polskim obywatelom - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski po spotkaniu na temat nowelizacji m.in. ustawy o policji.

- Rozmawialiśmy na temat ustawy o policji. Mówiliśmy, jaki był tryb procedowania nad tą ustawą, mówiliśmy, że ustawa była procedowana w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Mówiliśmy o tym, że Platforma Obywatelska miała kilkanaście miesięcy na uchwalenie ustawy, nie zrobiła tego, a Prawo i Sprawiedliwość dosłownie rzutem na taśmę - bo trzy dni przed wnioskowanym przez Trybunał Konstytucyjny terminem - uchwaliło tę ustawę i prezydent ją podpisał - podkreślił marszałek Senatu na briefingu po spotkaniu.

Przygotowana przez posłów PiS nowela w sumie kilkunastu ustaw regulujących zasady kontroli operacyjnej prowadzonej przez służby była wykonaniem wyroku TK z lipca 2014 r. TK uznał wtedy za niekonstytucyjne część zasad pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej.

Karczewski powiedział, że podczas piątkowego spotkania delegacja Komisji Weneckiej zadawała pytania dotyczące kwestii internetu.

- My mówiliśmy o uporządkowaniu tych problemów i o tym, że zmienia się sytuacja w Europie. Wobec groźby zamachów terrorystycznych, wobec rozwijającej się również w internecie działalności terrorystycznej największym zadaniem dla nas, dla rządu i dla parlamentu jest to, żeby zapewnić obywatelom polskim bezpieczeństwo - powiedział marszałek.

Podkreślił, że w spotkaniu wzięli udział zarówno senatorowie PiS, jak i opozycji.

- Senat jest otwarty, transparentny - powiedział marszałek.

Przeczytaj: Nowy projekt podatkowy Kukiz'15

Piątek to drugi dzień wizyty przedstawicieli Komisji Weneckiej w Warszawie. Komisja przygotowuje opinię w sprawie nowelizacji m.in. ustawy o policji, na prośbę Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy; stanowisko ma zostać przyjęte na najbliższej sesji plenarnej Komisji 10-11 czerwca. Od czwartku w Polsce przebywa delegacja Komisji, w której skład wchodzą jej sprawozdawcy: Regina Kiener, Iain Cameron i Ben Vermeulen oraz sekretarz Komisji Thomas Markert, a także doradca sekretariatu ds. prawnych Grigory Dikov.

Delegaci spotkali się już w piątek m.in. z prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim, który spotkaniu oświadczył, że został wysłuchany z życzliwością i zrozumieniem. Tego dnia delegaci odwiedzą również Sejm, a także spotkają się z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem. W czwartek delegaci Komisji rozmawiali z reprezentantami Ministerstwa Sprawiedliwości - m.in. wiceministrem Marcinem Warchołem. Spotkali się także z przedstawicielami Naczelnej Rady Adwokackiej, a także organizacji pozarządowych: Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i Fundacji Panoptykon.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA