REKLAMA

Komisja zakończyła pracę. Ustawa PiS o Trybunale trafi na trzecie czytanie

  • Autor: Parlamentarny.pl
  • 22 grudnia 2015 18:27
Komisja zakończyła pracę. Ustawa PiS o Trybunale trafi na trzecie czytanie Projekt PiS czeka trzecie czytanie w Sejmie (fot. Unsplash/pixabay.com CC0)

Poprawki zaproponowane przez opozycję zostały całkowicie odrzucone. Z kolei autopoprawki do projektu ustawy o Trybunale autorstwa PiS, których było w sumie 29, zostały przyjęte. Projekt trafi teraz do Sejmu na trzecie czytanie.

Obrady były bardzo burzliwe, dochodziło do wielu dyskusji i sprzeczek między posłami PiS i opozycji. W ostatnich głosowaniach PiS odrzucił m.in. poprawki wprowadzające 3 miesiące vacatio legis, co było poprawką PSL.

Pierwotnie debata była planowana na poniedziałkowy wieczór (21 grudnia). Projekt nowelizacji autorstwa PiS przez cały dzień był omawiany przez komisję ustawodawczą. Obrady trwały z przerwami od godzin przedpołudniowych, ale przed głosowaniami, które na sali plenarnej rozpoczęły się po godz. 21, nie udało się zakończyć prac. Debata nad projektem była zaplanowana w Sejmie po głosowaniach.

Zgodnie z projektem złożonym w ubiegłym tygodniu, co do zasady TK miałby orzekać w pełnym składzie - co najmniej 13 z 15 sędziów (dziś jest to dziewięciu sędziów, a większość spraw w TK rozpatruje skład pięciu sędziów). Orzeczenia pełnego składu mają zapadać większością 2/3 głosów, a nie - jak dotychczas - zwykłą. Posłowie PiS zgłosili do swego projektu w sumie 29 poprawek, z których wszystkie - po burzliwych obradach - komisja przyjęła.

Jedna z poprawek, która czeka jeszcze na rozpatrzenie przewiduje, że większość nowelizacji miałaby wejść w życie z dniem ogłoszenia, reszta po 14 dniach. W pierwotnym projekcie był zapis, że nowela wchodzi w życie po 30 dniach od ogłoszenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA