REKLAMA

Komitet Obrony Demokracji zorganizuje 11 listopada marsz "KOD niepodległości"

  • Autor: PAP/JS
  • 27 października 2016 15:59
Komitet Obrony Demokracji zorganizuje 11 listopada marsz "KOD niepodległości" Lider Komitetu Obrony Demokracji Mateusz Kijowski (fot. mat. pras.)

• W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada, Komitet Obrony Demokracji zorganizuje marsz "KOD niepodległości" - poinformował lider Komitetu Mateusz Kijowski.
• Będzie atrakcyjnie i spokojnie, będzie wspólnie świętować niepodległości Polski - dodał.

"Będzie demonstracja, będzie marsz +KOD niepodległości+, zaczynamy o godz. 12.30 na placu Gabriela Narutowicza (...) potem przejdziemy na Pole Mokotowskie, gdzie zakończymy koncertem" - powiedział Kijowski na czwartkowej konferencji prasowej.

"Będzie atrakcyjnie, będzie spokojnie, będzie radośnie, będziemy wspólnie świętować niepodległość Polski" - dodał.

Marsz organizowany przez KOD będzie jednym ze zgromadzeń zapowiadanych na 11 listopada - obecnie w wykazie jest 18 takich zgromadzeń. Od lat w dniu Święta Niepodległości w Warszawie odbywa się organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości. W tym roku marsz ten rozpocząć ma się o godz. 14. na rondzie Dmowskiego. Ponadto marsz - pod hasłem "Za wolność naszą i waszą" - zapowiedziała koalicja organizacji lewicowych, antyfaszystowskich i anarchistycznych m.in. Partia Razem.

Kijowski pytany przez dziennikarzy, czy nie obawia się, że marsz KOD zostanie potraktowany jako kontrmanifestacja odpowiedział, że KOD-owi "trudno jest odpowiadać za tych, którzy chcieliby KOD zaatakować".

Czytaj też: Wałęsa: Kiedy przestanie działać populizm, będzie ruch dla opozycji

"Do tej pory bardzo dobrze współpracowaliśmy z policją, jesteśmy przekonani, że policja również tym razem zapewni nam bezpieczeństwo, z całą pewnością my nie będziemy w żaden sposób uczestniczyć w tzw. agresywnych zajściach" - mówił w czwartek Kijowski.

"Nasza demonstracja nie jest przeciwko nikomu nastawiona, zapraszamy wszystkich do udziału, uważamy, że to jest szczególne święto, kiedy wszyscy Polacy powinni współpracować, jednoczyć się, pokazywać, że ważna jest Polska wspólna, budowana przez wszystkich, przy założeniu, że każdy jest inny i że na tej różnorodności powstaje prawdziwa siła i prawdziwa wartość" - dodał lider KOD.

Kijowski był także pytany przez dziennikarzy o współpracę b. prezydenta Lecha Wałęsy z PO. O tym, że Wałęsa rozpoczyna współpracę z Platformą poinformował we wtorek w Gdańsku przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna. Sam Wałęsa mówił wówczas, że jego "układ z KOD-em dobiega końca", choć prawdopodobnie cykl spotkań, w których bierze udział na zaproszenie KOD-u prawdopodobnie zostanie przedłużony.

"Lech Wałęsa nie odchodzi z KOD-u, nigdy nie był członkiem KOD-u, razem z KOD-em jeździł po Polsce, ustaliliśmy pewien cykl spotkań, jeszcze jest 6 spotkań do zrealizowania i te spotkania się realizują. Natomiast prezydent Wałęsa jest osobą wolną, niezależną, zawsze był i sam decyduje o tym z kim i kiedy współpracuje" - powiedział Kijowski.

Zaznaczył, że KOD również współpracuje z PO, dlatego "nie widzi w tym niczego złego".

Kijowski odnosząc się do mijającego terminu, jaki Komisja Europejska dała polskim władzom na wdrożenie wydanych w lipcu zaleceń dotyczących ochrony praworządności stwierdził, że przez te trzy miesiące władze "nie zrobiły nic w celu przywrócenia praworządności".

Lider KOD powiedział, że "to był czas wyznaczony, żeby Polska wróciła na ścieżkę praworządności, żeby zaczęła przestrzegać swoich własnych praw". "UE nie próbuje nam narzucić jakiś obcych ustaw, nie próbuje nas wpuścić w jakąś swoją własną ścieżkę działania, domaga się tylko, żeby Polska przestrzegała swoich własnych praw" - dodał.

"Postawa polskiego rządu bardzo poważnie narusza polskie interesy w Polsce i w świecie" - powiedział lider KOD.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Wanda 2016-11-13 13:30:07
    Dlaczego KOD się rozpada- bo jest KIJOWY !!!REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA