REKLAMA

Komitet polityczny PiS nie wesprze Tuska na szefa RE. Kandydatem PiS jest Saryusz-Wolski

  • Autor: PAP/MN
  • 04 marca 2017 18:57
Komitet polityczny PiS nie wesprze Tuska na szefa RE. Kandydatem PiS jest Saryusz-Wolski Pierwsza 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa RE upływa z końcem maja. (fot. Flickr)

• Komitet polityczny PiS podjął uchwałę, która zobowiązuje premier Beatę Szydło do sprzeciwienia się kandydaturze Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej.

• Informację przekazała rzecznik prasowa PiS Beata Mazurek. Celem uchwały - dodała - jest wzmocnienie stanowiska rządu.

• Kandydatem PiS na szefa RE jest Jacek Saryusz-Wolski, który został już wykluczony z szeregów PO.

Mazurek potwierdziła wcześniejsze informacje, że w podjętym stanowisku komitet polityczny PiS zobowiązuje premier Beatę Szydło, która jest też wiceprezesem PiS, do tego, by "stanowczo sprzeciwiła się" wyborowi Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej i nie zgłaszała jego kandydatury na drugą kadencję; komitet przedstawia też uzasadnienie swego sprzeciwu.

PiS zarzuca Tuskowi m.in. łamanie zasady neutralności wobec państwa członkowskiego, angażowanie się w "akcje organów UE skierowane przeciwko Polsce" oraz popieranie opozycji. "I to opozycję szczególnego rodzaju, która nie ukrywa swojego antypaństwowego charakteru" - zaznaczyła rzeczniczka PiS.

Mazurek zwróciła też uwagę na poparcie Tuska dla rozwiązań nieakceptowanych przez polski rząd, wymieniając w tym kontekście obowiązkową relokację uchodźców.

Pytana, czemu ma służyć podjęta przez komitet polityczny PiS uchwała, powiedziała, że wzmacnia ona stanowisko polskiego rządu. "I też daje wyraz temu, że my, jako największa siła polityczna w Polsce, sprawująca teraz władzę, mamy zastrzeżenia do funkcjonowania Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej, i że my go popierać nie chcemy" - dodała rzeczniczka PiS.

Pierwsza 2,5-letnia kadencja Tuska jako szefa RE upływa z końcem maja. Na szczycie UE 9-10 marca przywódcy mają zdecydować, czy pozostanie on na tym stanowisku na kolejną kadencję. Obecnie jest jedynym oficjalnym kandydatem.

Jacek Saryusz-Wolski kandydatem Polski na szefa RE

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało w sobotę (4 marca) notę do MSZ Republiki Malty, w której formalnie zgłosiło kandydaturę polskiego europosła.

W nocie MSZ poinformowało maltańską prezydencję, że "Rząd RP proponuje kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej".

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski powiedział, że Polska zdecydowała się zgłosić tę kandydaturę "ze względu na wysoki poziom merytoryczny" Saryusz-Wolskiego. "Pan Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardzo doświadczonym w polityce europejskiej" - podkreślił Waszczykowski. Minister dodał, że Saryusz-Wolski ma zasługi na rzecz integracji europejskiej także w Polsce, bo jest jednym z twórców naszego procesu integracji z UE.

Waszczykowski podkreślił, że kandydat "daje także rękojmię i gwarancję bezstronności" w przeciwieństwie do Donalda Tuska, który "był jednym z liderów totalnej opozycji w Polsce". Ta gwarancja bezstronności była elementem przesądzającym - zaznaczył minister spraw zagranicznych.

Saryusz-Wolski wykluczony z Platformy Obywatelskiej 

Zarząd Platformy Obywatelskiej na wniosek przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny zdecydował o wykluczeniu Jacka Saryusz-Wolskiego z szeregów partii - poinformował rzecznik PO Jan Grabiec.

Jak dodał, oznacza to także wykluczenie Saryusz-Wolskiego z Europejskiej Partii Ludowej.

Kadencja na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej potrwa od 1 czerwca 2017 do 30 listopada 2019 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA