REKLAMA

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni zarejestrowany

  • Autor: PAP
  • 17 sierpnia 2015 17:02
Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni zarejestrowany Fot. Shutterstock

PKW zarejestrowała w poniedziałek komitet koalicji wyborczej SLD, Twojego Ruchu, PPS, Unii Pracy i Zielonych. To oznacza, że swoich kandydatów na posłów i senatorów będą mogły wystawić komitety: Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni oraz Zjednoczona Lewica.

Komitet Zjednoczona Lewica - zgłoszony przez SdPl i ruch Wolność i Równość - Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała w miniony czwartek. Tego samego dnia swój wniosek o rejestrację złożyła też koalicja Zjednoczona Lewica SLD+TR+PPS+UP+Zieloni.

"Jesteśmy usatysfakcjonowani decyzją PKW" - powiedziała PAP wiceprzewodnicząca Sojuszu Lewicy Demokratycznej Paulina Piechna-Więckiewicz. "Mieliśmy nadzieję na to, że tak właśnie się stanie; nasza nazwa jest inna, bo posiada wyróżnik w postaci nazw partii wchodzących w skład komitetu" - dodała.

Przedstawiciele SdPl tłumaczyli, że czują się pełnoprawnymi depozytariuszami uzgodnionej podczas spotkań środowisk lewicowych w siedzibie OPZZ nazwy Zjednoczona Lewica i chcą ochronić ją przed "zawłaszczeniem przez Janusza Palikota i Leszka Millera". Jako "robienie na złość" określił ich działania sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.

Odnosząc się do szans konkurentów na zarejestrowanie list wyborczych w całej Polsce Piechna-Więckiewicz zaznaczyła, że jej zdaniem Polacy "będą wiedzieli, która Zjednoczona Lewica jest tą, która podjęła decyzję o rozmowach, pracowała nad minimum programowym i skutecznie się porozumiała". "Wielu Polaków obserwowało proces jednoczenia się lewicy i widziało osoby biorące udział w tym procesie, takie jak ja czy Krzysztof Gawkowski z Sojuszu, Barbara Nowacka z Twojego Ruchu czy Adam Ostolski z Zielonych, koleżanki i koledzy z Unii Pracy i PPS-u" - dodała.

Pytany o decyzję PKW przewodniczący SdPl Wojciech Filemonowicz zapewnił, że "nie interesują go" poczynania konkurentów. "My zajmujemy się programem" - podkreślił. "Wyborcy będą mieli do wyboru: programową, kompetentną, nowoczesną koalicję ludzi zdeterminowanych do tego, aby być w parlamencie dla zwykłych Polek i Polaków, i szalupę ratunkową Millera i Palikota, którzy chcą się jeszcze raz +załapać+" - dodał.

Filemonowicz odniósł się do perspektyw na poszerzenie koalicji wyborczej, która wystartuje z list zarejestrowanego przez SdPl komitetu, o kolejne partie i środowiska. W zeszłym tygodniu od współpracy ze Zjednoczoną Lewicą odżegnały się m.in. Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, Biało-Czerwoni Grzegorza Napieralskiego oraz posłanka niezrzeszona Anna Grodzka.

"Wystosowaliśmy zaproszenia do tej koalicji do +Domu Wszystkich Polska+ Ryszarda Kalisza, do Partii Regionów, do Biało-Czerwonych i wielu, wielu innych stowarzyszeń, fundacji, organizacji społecznych działających w szeroko rozumianej przestrzeni centrolewicy. Na koniec tygodnia będzie wiadomo, jak bardzo poszerzyła się nasza koalicja" - powiedział PAP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj

  • Brak komentarzy.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA