REKLAMA

Kończy się 35. posiedzenie Sejmu. Głosowania, odwołania w ZUS, BOR dla byłych prezydentów

  • Autor: GP
  • 10 lutego 2017 08:25
Kończy się 35. posiedzenie Sejmu. Głosowania, odwołania w ZUS, BOR dla byłych prezydentów Posłowie mają pracować około 6 godzin w piątek (10 lutego). (fot. twitter.com/kancelariasejmu)

• Ostatni dzień posiedzenia zdominują głosowania, czyli kluczowy element pracy posłów.
• W ramach wspomnianych głosowań posłowie zdecydują, czy usłyszą od rządu informacje w kilku ważnych kwestiach - CETA, zwolnienia w ZUS, i odebranie ochrony BOR byłym prezydentom, gdy są za granicą kraju.
• Spotka się też komisja etyki, która sprawdzi o oceni grudniowe wypowiedzi posła PiS Stanisława Piotrowicza oraz poseł Nowoczesnej Kamili Gasiuk-Pihowicz.

Wiątek (10 lutego) posłowie będą pracować od 11.00 do 17.30.

W programie posiedzenia jest kilka punktów, z których najważniejsze to głosowania podsumowujące prace i sprawozdania komisji z ostatnich tygodni, ale w porządku mogą pojawić się też dwie informacje ze strony rządu. O tym, czy ostatecznie będą w programie, zdecydują posłowie w głosowaniach.

Posłowie rozstrzygną, czy usłyszą:
- informację prezesa Rady Ministrów dotyczącą umowy gospodarczo-handlowej między Unią Europejską a Kanadą – CETA,
- informację ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie faktycznych przyczyn odwołania 41 spośród 43 dyrektorów oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz informacji w zakresie przyszłych emerytur wypłacanych przez ZUS,
- informację ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie przyczyn odebrania ochrony byłym prezydentom podczas podróży zagranicznych oraz informacji, które osoby w państwie posiadają czynną ochronę BOR,
- informację ministra obrony narodowej w sprawie modernizacji wojskowej floty śmigłowców.

Czytaj: Antonim Macierewicz podał pierwsze daty zakupów śmigłowców 

Przedostatni punkt jest pochodną odebrania Lechowi Wałęsie ochrony BOR poza granicami kraju, co stało się powodem krytyki skierowanej w stronę MSWiA oraz Mariusza Błaszczaka. MSWiA w komunikatach informowało, że koszty tej ochrony są zbyt wielkie. Z racji politycznych różnic między PiS i Lechem Wałęsą odebrano decyzję jako odwet na byłej głowie państwa za jego liczne podróże międzynarodowe.

Lech Wałęsa jako laureat pokojowej Nagrody Nobla i postać kluczowa okresu walki z komunizmem jest częstym gościem zagranicznych uniwersytetów.

W Sejmie w programie są też przewidziane informacja dla Sejmu i Senatu o udziale Rzeczypospolitej w pracach Unii Europejskiej w okresie lipiec-grudzień 2016 r., pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim.

Prace zakończą oświadczenia poselskie.

Komisje, które spotykają się w piątek to: Komisja polityki społecznej i rodzin, komisja etyki poselskiej, podkomisja stała do spraw mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Komisja etyki będzie opiniować i możliwe, że ukarze posła PiS Stanisława Piotrowicza oraz poseł Nowoczesnej Kamilę Gasiuk-Pihowicz. Wnioski do komisji w ich sprawach dotyczą wypowiedzi, gdy posłowie komentowali wprowadzanie w grudniu ustaw o Trybunale Konstytucyjnym.

Podobał się artykuł? Podziel się!

Skomentuj (1 komentarzy)

  • Andrzej STAWSKI z Sopotu 2017-02-10 22:27:43
    Z jakiej w ogóle racji byli prezydenci i inni nadęci ex maja ochronę BOR-u. Za dużo kuźwa RP ma pieniedzy na rozpieprzanie ??>???? Teraz to są zwykli Kowalscy do kur...wy nędzy i wszyscy komuniści i złodzieje najgorszego sortu.REKLAMA

Znajdź swojego posła i senatora

LUB
Polityka rozbudza emocje, jakich dawno nie było? Oceniaj i komentuj działania i wypowiedzi posłów i senatorów z podziałem na okręgi i komitety. Twój głos zawsze się liczy!
REKLAMA